Σεμινάριο ΕΚΑΒ – Ευχαριστήριο

Την Πέμπτη 21 Μαρτίου 2024 πραγματοποιήθηκε από διασώστες του ΕΚΑΒ Ηρακλείου σεμινάριο πρώτων βοηθειών  στους μαθητές /μαθήτριες της Γ΄ Λυκείου του Σχολείου μας. Τα παιδιά ενημερώθηκαν από τους κυρίους Καλεμάκη Εμμανουήλ και Λαζαράκη Κωνσταντίνο για την αντιμετώπιση περιστατικών ρινορραγίας, αιμορραγίας, λιποθυμίας, τραύματος, επιληψίας, εγκαυμάτων  και ανακοπής. Έμαθαν πώς να αναγνωρίζουν επείγουσες καταστάσεις, πώς γίνεται η κλήση στο ΕΚΑΒ, αλλά και να παρέχουν πρώτες βοήθειες μέχρι την άφιξη του ασθενοφόρου. Ενημερώθηκαν επίσης για τον πανευρωπαϊκό αριθμό επείγουσας κλήσης 112. Η σχολική κοινότητα του 6ου ΓΕΛ ευχαριστεί θερμά το ΕΚΑΒ Ηρακλείου για την ανταπόκρισή του και τους διασώστες που πραγματοποίησαν το σεμινάριο για τον χρόνο που διέθεσαν.

20240321 115916

20240321 120927

20240321 120931

20240321 124209

20240321 133218

20240321 133228

Κατηγορίες: Εκπαιδευτικές Δράσεις, Επιμόρφωση | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Σεμινάριο ΕΚΑΒ – Ευχαριστήριο

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΓΙΑ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΣΠΟΥΔΑΣΤΕΣ ΑΕΝ

Λήψη αρχείου

Κατηγορίες: Εμπορικό Ναυτικό | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΓΙΑ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΣΠΟΥΔΑΣΤΕΣ ΑΕΝ

Ανοικτά διαδικτυακά μαθήματα – Γ’ κύκλος από την Ένωση Πληροφορικών Ελλάδας

Λήψη αρχείου

Κατηγορίες: Επιμόρφωση, Πηροφορική | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ανοικτά διαδικτυακά μαθήματα – Γ’ κύκλος από την Ένωση Πληροφορικών Ελλάδας

ΔΙΕΚ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ – ΓΑΛΑΚΤΟΚΟΜΙΚΗ ΣΧΟΛΗ

Θα θέλαμε να σας πληροφορήσουμε για τη λειτουργία του ΔΙΕΚ Ιωαννίνων – ΓΑΛΑΚΤΟΚΟΜΙΚΗ ΣΧΟΛΗ, ώστε να ενημερώσετε τους ενδιαφερόμενους μαθητές.

Η ΓΑΛΑΚΤΟΚΟΜΙΚΗ ΣΧΟΛΗ στεγάζεται σε ένα σύγχρονο κτιριακό συγκρότημα και διαθέτει άριστη υποδομή και σύγχρονα εξοπλισμένα χημικά και μικροβιολογικά εργαστήρια, βιβλιοθήκη, Η/Υ κ.λπ.

Η εκπαίδευση και η εξάσκηση των μαθητών γίνεται στο επαγγελματικό τυροκομείο και εργαστήριο γαλακτοκομικών προϊόντων από έμπειρους διδάσκοντες.

Το ποσοστό επαγγελματικής απασχόλησης των αποφοίτων είναι υψηλό.

Διάρκεια φοίτησης τέσσερα εξάμηνα και ένα εξάμηνο πρακτική άσκηση.

Δωρεάν φοίτηση, διαμονή και διατροφή.

Γίνονται δεκτοί απόφοιτοι ΕΠΑΛ και ΓΕΛ.

Οι εγγραφές γίνονται είτε μέσω του παράλληλου μηχανογραφικού, στον κατάλογο των ΙΕΚ του Υπ. Αγροτικής Ανάπτυξης, είτε υποβάλλοντας αίτηση μέσω του gov.gr

Ειδικά οι απόφοιτοι των ΕΠΑΛ του τομέα ΓΕΩΠΟΝΙΑΣ, ΤΡΟΦΙΜΩΝ ΚΑΙ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ειδικότητας ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΤΡΟΦΙΜΩΝ ΚΑΙ ΠΟΤΩΝ μπορούν να εγγραφούν απευθείας στο Γ΄ εξάμηνο, υποβάλλοντας σχετική αίτηση στο ΔΙΕΚ.

Για περισσότερες πληροφορίες επισυνάπτουμε παρουσίαση με τις κυριότερες δραστηριότητες της Γαλακτοκομικής Σχολής.

Στη διάθεσή σας για κάθε πληροφορία.

Γεν. Δ/νση Μεταφοράς Γνώσης
ΔΙΕΚ Ιωαννίνων – Γαλακτοκομική Σχολή
Εθν. Αντίστασης 3, Κατσικάς
452 21 Ιωάννινα
Τηλ. 2651092219
Κατηγορίες: ΔΙΕΚ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΔΙΕΚ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ – ΓΑΛΑΚΤΟΚΟΜΙΚΗ ΣΧΟΛΗ

doc20240315113615 (1)

ΕΞΕ – 27354 – 2024 – Διαβίβαση Υπουργικής Απόφασης (1)

Κατηγορίες: ΜΟΥΣΙΚΑ ΤΜΗΜΑΤΑ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Διαδικασίες διενέργειας των εξετάσεων για την εισαγωγή φοιτητών σε Τμήματα Μουσικών Σπουδών των Α.Ε.Ι.