Αρχείο ημέρας 10 Σεπτεμβρίου, 2021

Έναρξη νέας σχολικής χρονιάς

Τη Δευτέρα 13 Σεπτεμβρίου και ώρα 08.30 θα πραγματοποιηθεί ο αγιασμός για την έναρξη της σχολικής χρονιάς.

Ο φετινός Αγιασμός θα γίνει όπως και πέρυσι στο προαύλιο με αντιπροσώπους των εκπαιδευτικών, των μαθητών/μαθητριών και εκπροσώπων του Δήμου Νίκαιας –Αγ. Ι. Ρέντη. Οι υπόλοιποι εκπαιδευτικοί και τα παιδιά θα παραμείνουν  στις τάξεις τους. Στο τέλος ο ιερέας θα περάσει να αγιάσει κάθε τάξη.

Οι μαθητές μετά τον αγιασμό θα παραλάβουν τα βιβλία της νέας σχολικής χρονιάς και θα αποχωρήσουν.

Ενημερώνουμε τους γονείς/κηδεμόνες ότι:

την ημέρα του αγιασμού δεν θα μπουν στο σχολείο μαζί με τα παιδιά τους λόγω των μέτρων προστασίας.

Οι μαθητές θα πρέπει να προσέλθουν

• είτε με πιστοποιητικό εμβολιασμού (για τους μαθητές 12 ετών και άνω)
  • είτε με πιστοποιητικό παρελθούσας νόσησης (τελευταίου εξαμήνου),
  • είτε με βεβαίωση self-test υπογεγραμμένη από γονέα/κηδεμόνα.

Το self-test θα πραγματοποιείται δύο φορές την εβδομάδα,
Τρίτη και Παρασκευή, έως και 24 ώρες πριν από την προσέλευση στο
σχολείο. Ειδικότερα, την πρώτη εβδομάδα του διδακτικού έτους, το τεστ
πρέπει να πραγματοποιηθεί έως και 24 ώρες πριν από την προσέλευση στο
σχολείο τη Δευτέρα 13/9.

Οι μαθητές/μαθήτριες θα πρέπει να προσέλθουν τη Δευτέρα λίγο νωρίτερα ώστε να γίνει ο έλεγχος των δικαιολογητικών. Μαθητές/τριες που θα προσέλθουν χωρίς κάποιο από τα παραπάνω πιστοποιητικά δεν θα δύνανται να μπουν μέσα στον σχολικό χώρο.

Ο Διευθυντής  και ο Σύλλογος Διδασκόντων σας ευχόμαστε καλή σχολική χρονιά

Μπενάκης Εμμανουήλ