Αρχείο ημέρας 8 Νοεμβρίου, 2017

Συμβουλευτική υποστήριξη γονέων/κηδεμόνων & μαθητών

Κάθε Τετάρτη από τις 8.10 έως τις 13.10 ειδικό επιστημονικό προσωπικό που αποτελείται από τη Ψυχολόγο κα Σαργολόγου Μαρία και τον κοινωνικό λειτουργό κο Αδαμόπουλο Γεώργιο, θα βρίσκεται στο σχολείο μας με αποστολή να υποστηρίζουν επιστημονικά και συμβουλευτικά τους μαθητές και γονείς/κηδεμόνες του σχολείου μας για την κάλυψη κοινωνικών αναγκών.

“Θα πρέπει να ξέρουμε όλοι ότι η διαφορετικότητα κεντάει ένα πλούσιο χαλί και πρέπει να καταλάβουμε πως όλοι οι κόμποι του χαλιού έχουν ισότιμη αξία, ανεξάρτητα από το χρώμα τους”.

Maya Angelou , 1928-2014 , Αφροαμερικανίδα ποιήτρια.

Παράλληλη στήριξη

Κατά το σχολικό έτος 2017-18 ξεκίνησε στο σχολείο μας η παράλληλη στήριξη – συνεκπαίδευση, η οποία παρέχεται με κατάλληλη ατομική υποστήριξη στους μαθητές παρακολουθώντας το αναλυτικό πρόγραμμα της τάξης . Το πρόγραμμα προσφέρεται από τις εκπαιδευτικούς ειδικής αγωγής κα Μισιάκα Γεωργία (Φυσικός) και κα Μπαναγούδη Σμαρούλα (Φιλόλογος).