ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΤΟΥ 5 ουΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΜΑΘΗΤΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ

Παρασκευή, 30 Νοέμβριος 2018 12:23 μμ |

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ_ΣΚΙΤΣΟΦΡΕΝΕΙΑ-2019

Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου του ΙΤΕ (SaferInternet4Kids) με τίτλο «Μαζί για ένα καλύτερο Διαδίκτυο»

Τρίτη, 6 Νοέμβριος 2018 1:51 μμ |

Για τον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου του ΙΤΕ (SaferInternet4Kids) με τίτλο «Μαζί για ένα καλύτερο Διαδίκτυο» ενημερωθείτε:

Παν. Μαθ. Διαγ.-SaferInternet4Kids–σχ. έτ

1ΟΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗΣ & PHYSICAL COMPUTING ΑΝΟΙΧΤΩΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΩΝ

Παρασκευή, 19 Οκτώβριος 2018 11:50 πμ |

Οργανισμός Ανοιχτών Τεχνολογιών (ΕΕΛΛΑΚ), το Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής (πρώην ΑΤΕΙ Αθηνώνκαι ΑΤΕΙ Πειραιά), το Πανεπιστήμιο Αιγαίουτο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, το ΤΕΙ Κεντρικής Μακεδονίας, το Πανεπιστήμιο Πατρών, το Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου, το ΤΕΙ Πελοποννήσου, το ΤΕΙ Στερεάς Ελλάδας, το ΙΤΥΕ Διόφαντος, η Ε.Π.Υ,  η Ελληνική Ένωση για την αξιοποίηση των ΤΠΕ στην εκπαίδευση,  ηΕλληνική Εκπαιδευτική Ενωση STEM και μέλη της εκπαιδευτικής κοινότητας και διοργανώνουν, τον 1ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής & Physical Computing Ανοιχτών Τεχνολογιών.

Ο Διαγωνισμός απευθύνεται σε ομάδες μαθητών σχολείων της Πρωτοβάθμιας και της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (Δημοτικά, Γυμνάσια, Λύκεια και ΕΠΑΛ) τα οποία μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή στο διαγωνισμό συμπληρώνοντας τη σχετική φόρμα.

Ο Πανελλήνιος Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής & Physical Computing Ανοιχτών Τεχνολογιών έχει ως στόχο την εισαγωγή στην εκπαίδευση υλικού και λογισμικού που ανοίγει ορίζοντες, ενθαρρύνει τη δημιουργικότητα των μαθητών, δεν θέτει φραγμούς στην επινοητικότητα και την πρωτοβουλία τους και δενπροωθεί σε μαθητές και τις οικογένειες τους προϊόντα συγκεκριμένων εταιρειών.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επισκεφτείτε την ιστοσελίδα του διαγωνισμού.

Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός για συμμετοχή στη 17η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Φυσικών Επιστημών – EUSO 2019 – σχ. έτος 2018-2019

Παρασκευή, 19 Οκτώβριος 2018 11:45 πμ |

Διαβάστε τα συνημμένα.

ΜΑΘΗΤΙΚΟΣ-ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ-ΓΙΑ-ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ-ΣΤΗ-17.pdf

79ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός (Π.Μ.Δ.) στα Μαθηματικά «Ο ΘΑΛΗΣ» – σχ. έτος 2018-2019

Παρασκευή, 19 Οκτώβριος 2018 11:43 πμ |

Σας ενημερώνουμε ότι, σύμφωνα με το Απόσπασμα Πρακτικού 39/06-09-2018 του Δ.Σ. του Ι.Ε.Π.,
εγκρίνουμε τον 79
ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό (Π.Μ.Δ.) στα Μαθηματικά, «Ο ΘΑΛΗΣ», που
διοργανώνει η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία (Ε.Μ.Ε.) το Σάββατο 10 Νοεμβρίου 2018 και ώρα 9.00
π.μ.
Ο διαγωνισμός απευθύνεται στους μαθητές/τριες των Β΄ και Γ΄ τάξεων των Γυμνασίων της χώρας,
καθώς και όλων των τάξεων των Γενικών και των Επαγγελματικών Λυκείων της χώρας, οι οποίοι και θα
πρέπει να δηλώσουν συμμετοχή μέχρι και την Παρασκευή 2 Νοεμβρίου 2018.

Λήψη αρχείου

«12ος Διαγωνισμός «Juvenes Translatores» για την ανάδειξη των καλύτερων νεαρών μεταφραστών της Ευρωπαϊκής Ένωσης»

Παρασκευή, 19 Οκτώβριος 2018 11:42 πμ |

Σας ενημερώνουμε ότι η Γενική Διεύθυνση Μετάφρασης της Ευρωπαϊκής Επιτροπής
διοργανώνει τον 12o Διαγωνισμό «Juvenes Translatores», για την ανάδειξη των καλύτερων νεαρών
μεταφραστών της Ευρωπαϊκής Ένωσης, ο οποίος απευθύνεται σε μαθητές και μαθήτριες της
Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης που γεννήθηκαν το 2001.

Λήψη αρχείου

Επόμενη Σελίδα: »