Κυβερνοασφάλεια και ασφαλή πλοήγηση στο Διαδίκτυο

Την Πέμπτη, 24 Νοεμβρίου 2022, η Γ’ Γυμνασίου είχε την ευκαρία να παρακολουθήσει στο Δημοτικό Θέατρο της πόλης μας την ημερίδα με θέμα την Κυβερνοασφάλεια και την ασφαλή πλοήγηση στο Διαδίκτυο . Οργανωτές της ημερίδας ήταν το Διεθνές Ινστιτούτο για την Κυβερνοασφάλεια CSI Institute και η Λέσχη Αλεξανδρουπολιτών. Ομιλητές ήταν ο κος Μανώλης Σφακιανάκης Αντιστράτηγος ε.α. της ΕΛ.ΑΣ. , Ιδρυτής της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, Πρόεδρος του Διεθνούς Ινστιτούτου για την Κυβερνοασφάλεια και Ιδιωτικός Ερευνητής Ηλεκτρονικών Εγκλημάτων και η κα Κέλλυ Ιωάννου, Διευθύντρια του Διεθνούς Ινστιτούτου για την Κυβερνοασφάλεια, Λέκτορας Εγκληματολογίας και εγκληματολογικής ψυχολογίας στο ICPS College και στο UCLAN University με ειδικότητα στη ψηφιακή εγκληματολογία. Στόχος των ενημερωτικών παρεμβάσεων είναι η πρόληψη και η υθιοθέτηση ενός ασφαλούς προτύπου διαδικτυακής συμπεριφοράς. Οι μαθητές παρακολούθησαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον την ημερίδα, ενημερώθηκαν για τους κινδύνους που εγκυμονούν στο Διαδίκτυο και τους τρόπους προστασίας τους. Ευελπιστούμε οι μαθητές μας να γίνουν μεταλαμπαδευτές της πολύτιμης γνώσης και στους οικείους τους, ώστε να ζήσουμε όλοι μας σε έναν κόσμο με περισσότερη ασφάλεια στο Διαδίκτυο!

1669546954094 1669546954104 1 1669546954110 1669546954117 1

Κατηγορίες: Δραστηριότητες, Εκπαιδευτικές επισκέψεις- Δράσεις, Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.