Βραβείο επιχειρηματικότητας στην Στ τάξη από την Junior Company ! Οι “Panorama’s sweet candles and soaps” κατέκτησαν τη 2η θέση!

st vraveio

Οι μαθητές της Στ στo πλαίσιo  των εργαστήριων δεξιοτήτων, δημιουργήσαμε μια εικονική επιχείρηση, την Panoramas sweet candles and soaps. Συμμετείχαμε στον διαγωνισμό Junior Company της Greece achievement. Οργανωθήκαμε ως επιχείρηση, με στελέχη και ρόλους.  Κατασκευάσαμε σαπούνια και κεριά και τα πουλήσαμε σε bazaar με σκοπό τα χρήματα να διατεθούν για την δημιουργία βιβλιοθήκης στο σχολείο μας.

Στην εκδήλωση απονομής βραβείων της “Junior achivement Greece” στις 18 Μαΐου στον Θόλο του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος, κατακτήσαμε τη 2η θέση Πανελλαδικώς, διαγωνιζόμενοι ανάμεσα σε 104 σχολεία και ήμασταν το μοναδικό δημοτικό που προκρίθηκε στους τελικούς, μαζί με το πρότυπο Γυμνάσιο Χαλκίδας και το Γυμνάσιο με Λυκειακές τάξεις Καστελόριζου.

st vraveio1st vraveio3stvraveio4st vraveio2

Και το business plan υλοποιήθηκε!

st vivliothikist vivliothiki2