Easel.ly (Τσιγγέλα Ευαγγελία)

Η εφαρμογή  easel.ly μπορεί να αποδειχθεί ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο, με το οποίο ο εκπαιδευτικός έχει τη δυνατότητα να παρουσιάσει σύνθετες πληροφορίες και γνώσεις μιας θεματικής, με απλό τρόπο. Ο εντυπωσιακός τρόπος παρουσίασης της πληροφορίας προσελκύει το ενδιαφέρον των μαθητών.

Το Easel.ly είναι μια δωρεάν web 2.0 εφαρμογή με την οποία μπορούμε να δημιουργήσουμε τα δικά μας infographics. Όπως φανερώνει και το όνομά του η χρήση του εργαλείου είναι πολύ εύκολη.

Μεταβείτε στο site http://www.easel.ly/

Στη συνέχεια εγγραφείτε με το email σας ή ακόμα μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και τον Google ή Facebook λογαριασμό σας.

Μερικά από τα χαρακτηριστικά του Easel.ly είναι τα εξής:

• Είναι πολύ εύκολο στη χρήση του.
  • Έχει έτοιμα γραφήματα πάνω στα οποία μπορεί ο χρήστης να προσαρμόσει τα δικά του στατιστικά.
  • Δίνεται η δυνατότητα στο χρήστη να εισάγει σχήματα, βελάκια, εικόνες, πλαίσια κειμένου, θέματα κ.α.
  • Το γράφημα που δημιουργεί ο χρήστης μπορεί να το αποθηκεύσει σαν εικόνα στον υπολογιστή του ή σαν αρχείο pdf ή ακόμη και να το ενσωματώσει σε κάποιο web site του.

Κάποιες χρήσεις των infographics στην εκπαιδευτική διαδικασία είναι:

• Παρουσίαση από τον εκπαιδευτικό σύνθετων πληροφοριών και γνώσεων μιας θεματικής ενότητας, με απλό τρόπο.
  • Δημιουργία απο τους μαθητές ενός ή και περισσοτέρων infographics ως μέρος μιας εργασίας που τους έχει αναθέσει ο εκπαιδευτικός και στη συνέχεια ένταξή τους σε μια παρουσίαση.
  • Ανάρτηση στην τάξη των infographics που έχουν κατασκευάσει οι μαθητές

Τα infographics αποτελούν οπτικές αναπαραστάσεις, μέσω των οποίων παρουσιάζονται σύνθετες πληροφορίες και στατιστικά στοιχεία με απλό και κατανοητό τρόπο. Είναι συνήθως κάθετες γραφικές αναπαραστάσεις που με τη χρήση εικόνων και κειμένου συμπυκνώνουν σύνθετες πληροφορίες. Τις περισσότερες φορές τα συναντάμε στα social media, αλλά μπορούν να φανούν χρήσιμα και στη διδασκαλία.

Τα infographics πρέπει να σχεδιάζονται έτσι ώστε να διαβάζονται γρήγορα. Οι πληροφορίες πρέπει να δίνονται σε μικρά κομμάτια με συγκεκριμένο τρόπο γραφής και η «ιστορία» να λέγεται με σαφήνεια, αρκετά συνοπτικά και αρκετά ελκυστικά ώστε να κάνει τον κόσμο να τη διαβάσει.

Μεταβείτε στο web site του easel.ly και συνδεθείτε με τον λογαριασμό σας. Στην οθόνη που παρουσιάζεται, επιλέγετε New Design- Create New και διαλέγετε τις διαστάσεις που επιθυμείτε.(Εάν έχετε ήδη λογαριασμό κι έχετε δημιουργήσει infographics τα βλέπετε εδώ, ως αρχεία και τα οποία μπορείτε να επιλέξετε και να τα επεξεργαστείτε).

.png

Επιλέξτε να δημιουργήσετε ένα νέο Infographic χρησιμοποιώντας ένα πρότυπο. Επιλέγετε από το μενού το Templates. Ανά πάσα στιγμή μπορείτε να αλλάξετε το πρότυπο

.png

Αξιοποίηση του εργαλείου στην τάξη;

quot/2-g-metatropi-tis-energeias-afisa-sideri-katerina-tsiggela-eyaggelia/