Δημιουργία Σταυρόλεξου με την εφαρμογή Crossword Labs Τσιγγέλα Ευαγγελία

Το Crossword Labs είναι ένα εργαλείο δημιουργίας σταυρόλεξων. Είναι ιδιαίτερα απλό στη χρήση του, δεν απαιτεί δημιουργία λογαριασμού και δεν παίρνει  πάνω από λίγα λεπτά για να δημιουργήσετε το σταυρόλεξο που επιθυμείτε. Επισκεφτείτε την σελίδα, πληκτρολογήστε τον τίτλο που θέλετε να δώσετε στο σταυρόλεξο και προσθέστε τις λέξεις ως εξής:

1) γράφετε τη λέξη

2) αφήνετε κενό

3) γράφετε την περιγραφή της λέξης

4) πατάτε enter για να γράψετε την επόμενη λέξη

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: Οι λέξεις χρειάζεται να γραφούν με κεφαλαία ελληνικά ή με μικρά ελληνικά χωρίς τόνους ώστε να ληφθούν ως σωστά όταν πληκτρολογηθούν κατά  την επίλυση του σταυρολέξου

Στο πεδίο Create a passcode μπορείτε να συμπληρώσετε μια λέξη που θα την γνωρίζετε μόνο εσείς για να μπορείτε αργότερα να επεξεργαστείτε το σταυρόλεξό σας και να δείτε τους ορισμούς.

Το πρόγραμμα δημιουργεί αυτόματο Preview (προεπισκόπηση). Κάτω από την προεπισκόπηση υπάρχουν δύο βελάκια (δεξί-αριστερό) που επιτρέπουν την αλλαγή της διάταξης του σταυρόλεξου. Επιλέγοντας Save &  Finish ολοκληρώνετε τη δημιουργία του σταυρόλεξου (το οποίο πάντα μπορείτε να το επεξεργαστείτε εκ νέου αν επιλέξετε edit).

Στη συνέχεια μπορείτε να το κατεβάσετε στον υπολογιστή της σε μορφή αρχείου pdf ή word κάνοντας κλικ στις αντίστοιχες επιλογές, να το εκτυπώσετε και να το μοιράσετε στους μαθητές σας ή να το μοιραστείτε σε διάφορες πλατφόρμες.

Πηγή: http://neestexnologies.weebly.com

.png

Στο σχολείο ασχοληθήκαμε με τον θεό Ήλιο στην Παγκόσμια Μυθολογία .και δημιουργήσαμε ένα σταυρόλεξο.

Εφαρμογή του εργαλείου:

οι απαντήσεις είναι οι παρακάτω

Ρα Αιγύπτιος θεός ήλιου
Ηώς αδερφή του Ήλιου
Απόλλων Θεός της μουσικής και του φωτός
Δέκα ήλιοι Κινέζικη μυθολογία
Ινουίτ Αλάσκα οι θεοί του ήλιου και της σελήνης
Ήλιοι Στην Κίνα ήταν δέκα
Αδέρφια τι σχέση είχαν η Ηώ και ο ήλιος
Αίγυπτος Ο θεός Ρα σε ποια χώρα ήταν
Σουράγια η Ινδουιστική θεότητα του ήλιου
Ελλάδα σε ποια χώρα ήταν ο θεός Απόλλων