5. 5η κινητικότητα στην Τσεχία (Πράγα) 06 -10/03/2023 – “Special Needs Children”

Μια παρουσίαση του σεμιναρίου που πραγματοποιήθηκε στη Πράγα της Τσεχίας στα πλαίσια της 5ης κινητικότητας του Erasmus+ KA1 προγράμματος του Νηπιαγωγείου μας. Τίτλος του σεμιναρίου: “Special Needs Children- Scientific Tools for Kindergarten inclusive education”. Μέσα από το σεμινάριο και με πρακτική άσκηση γνωρίσαμε ψηφιακά εργαλεία  και δοκιμάσαμε τρόπους αξιοποίησής τους μέσα στην τάξη:

ΕΡΑΣΜΟΥΣ

Untitled

Επίσης το υλικό αυτό παρουσιάστηκε και αποτέλεσε τη βάση βιωματικών εργαστηρίων :

• σε νηπιαγωγούς του Δήμου Θέρμης στα πλαίσια ενδοσχολικών επιμορφώσεων,
  • στο δια ζώσης μάθημα Β2 επιπέδου στις ΤΠΕ στον κάδο ΠΕ60 , όπου γίνεται διδασκαλία για ενσωμάτωση ψηφιακών μέσων και πόρων στον σχεδιασμό δραστηριοτήτων και εκπαιδευτικών σεναρίων
  • και σε νηπιαγωγούς (με τηλεδιάσκεψη) από διάφορα μέρη  της Ελλάδας που επικοινώνησαν μαζί μας και εκδήλωσαν επιθυμία συνεργασίας!