Πείραμα με τον σεισμό_Tales of Naturla Disasters-e-twinnong-1ο τμήμα

Μιλώντας για τον σεισμό, κάναμε το δικό μας πείραμα για να διαπιστώσουμε πώς δημιουργείται ένας σεισμός:

Σεισμός_Το πείραμά μας για τον σεισμό_5ο Νηπιαγωγείο Θέρμης

Δημιουργός: karapachri, στις: 17-01-2024, διάρκεια: 00:01:25

Μιλώντας για τον σεισμό θελήσαμε να δούμε ποιες κατασκευές είναι πιο γερές ή πιο σταθερές σε περίπτωση σεισμού, με απλά υλικά του νηπιαγωγείου, όπως τουβλάκια και ξύλινες επιφάνειες.

Μάθαμε πώς να προστατευόμαστε από τον σεισμό στο σχολείο:

προστασία στο σχολείο σεισμός 5ο Νηπιαγωγείο Θέρμης

αλλά και στο σπίτι με τη βοήθεια και τη συνεργασία των γονέων. Οι φωτογραφίες μας ενώθηκαν και δημιουργήθηκαν δύο συνεργατικά βιβλία αντίστοιχα με την αξιοποίηση του padlet και του bookcreator το ένα: https://read.bookcreator.com/8CvnpkOnMSdF5wrjnUsLLCVnwuF2/RGA2QAJ_QVyKyuPasoiWAw/NyQFY6lQStKXJOg08pTRRQ  και με το google slides το άλλο:

Λήψη αρχείου

Κάναμε επίσκεψη στο nouvelle όπου τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν πρόγραμμα για τον σεισμό, αλλά και προσομοίωσή του. Κάνανε και ομαδική κατασκευή:

IMG 20240305 125716