Επιμορφώσεις εκπαιδευτικών σχολικού έτους 2024-25

Σύμφωνα με τον ψηφισμένο νόμο του υπουργείου Παιδείας (ν. υπ’ αριθμ. 4823/2021, ΦΕΚ 136/Α/3-8-2021)πραγματοποιούνται, σε επίπεδο σχολικής μονάδας, επιμορφωτικά σεμινάρια, συνολικής διάρκειας τουλάχιστον δεκαπέντε (15) ωρών ανά σχολικό έτος. Για το σχολικό έτος 2024-2025 έχουν προγραμματιστεί ενδοσχολικές  επιμορφώσεις με γνώμονα  ιδίως τις ανάγκες της σχολικής μονάδας.

1)Συμμετοχή σε προγράμματα Επιμόρφωσης 15 ωρών το καθένα που  συνδιοργανώνει το σχολείο μας σε συνεργασία με την Επιστημονική Ένωση για την Προώθηση της Εκπαιδευτικής Καινοτομίας (Ε.Ε.Π.Ε.Κ.) εξ αποστάσεως, μέσω πλατφόρμας ασύγχρονης τηλεκπαίδευσης (Moodle) με θέματα:

1.«Αξιολόγηση Μαθητή» (15 ώρες),

2.«Διδάσκοντας Βιωματικά: Τεχνικές Διδασκαλίας και Βιωματική Μέθοδος» (15 ώρες),

3.«Προσαρμοστικότητα και διαχείριση αλλαγών στις εκπαιδευτικές μονάδες» (15 ώρες.

4. «Εκπαιδεύοντας Ενήλικες στο Ελληνικό Εκπαιδευτικό Σύστημα:  Δυνατότητες & Προοπτικές» (15 ώρες),

5.«Επικοινωνία και Διαχείριση Συγκρούσεων στο Σχολικό Περιβάλλον» (15 ώρες),

6.«Ονειροπλάστες – Ονειροθραύστες: DreamΜakers – DreamBreakers» (15 ώρες – με εκπαιδευτικό υλικό εγκεκριμένο από το ΙΕΠ)

Λήψη αρχείου

2)Συμμετοχή  στον 1ο  κύκλο σεμιναρίων ενδοσχολικής επιμόρφωσης ,ο οποίος  διοργανώθηκε από το Νηπιαγωγείο Ριζαριού Τρικάλων , σε συνεργασία με το  5ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΠΕΥΚΗΣ  και όλα  τα άλλα 546 σχολεία σχολεία  που συμμετέχουν.

Στόχος των σεμιναρίων  ενδοεπιμόρφωσης είναι  η πληροφόρηση, η ενημέρωση και η ενίσχυση γνώσεων των εκπαιδευτικών σε θέματα όπως  Φιλαναγνωσία ,η πλατφόρμα Code week  ,τα ευρωπαϊκά προγράμματα Erasmus και eTwinning,η εκπαιδευτική ρομποτική, η μέθοδος  STEM, , η Αειφορία στο Νηπιαγωγείο, Οutdoor δραστηριότητες  και η αποστολή MISSION X (train like an astronaut).  Παρουσιάστηκαν  επίσης καλές πρακτικές και νέες μέθοδοι διδασκαλίας που εφαρμόστηκαν με επιτυχία. H επιμόρφωση έχει ως στόχο τον εμπλουτισμό των δεξιοτήτων των εκπαιδευτικών ώστε να αναπτυχθούν επαγγελματικά και να υποστηρίξουν παιδαγωγικές δραστηριότητες σε εθνικά και ευρωπαϊκά δίκτυα διδασκαλίας εκπαίδευσης και έρευνας και τη συνεργασία σε Ευρωπαϊκή κλίμακα.

Συγκεκριμένα έγιναν τα εξής σεμινάρια:

1. Επιμορφωτική συνάντηση μέσω τηλεδιάσκεψης με την συγγραφέα -γλωσσολόγο κ Αρμενιάκου Κωνσταντίνα για την πολυγλωσσία και την Ευρωπαϊκή ημέρα γλωσσών με θέμα : « Ευρωπαϊκή ημέρα γλωσσών. Ανακαλύπτοντας την Πολυγλωσσία» στις 24/9/2024 από τις 18.0020.30.
  2. Επιμορφωτική συνάντηση με θέμα: «Code Week 2024 : Δραστηριότητες Προγραμματισμού με και χωρίς τη χρήση διαδικτύου” μέσω τηλεδιάσκεψης την Παρασκευή 04 -10 -202 από τις  18.0020.30.

)Συμμετοχή στο επιμορφωτικό σεμινάριο στις 6/9/2024 που διοργανώθηκε από την Σύμβουλο Εκπαίδευσης ΠΕ60, Β’ Αθήνας, Φωτεινή Αζναουρίδου με θέματα που αφορούσαν  την αποτελεσματική λειτουργία των σχολικών μονάδων, όπως:
 Εσωτερικός Κανονισμός Λειτουργίας του σχολείου
 Συλλογικός Προγραμματισμός,
 Υποστήριξη και υλοποίηση του νέου Προγράμματος Σπουδών. Αναστοχασμός και καταγραφή
προτάσεων,
 Διερεύνηση και καταγραφή των ιδιαίτερων χαρακτηριστικών των σχολικών μονάδων,
 Διερεύνηση επιμορφωτικών αναγκών εκπαιδευτικών

) Συμμετοχή σε ΗΜΕΡΙΔΑ με θέμα : «Θέματα λειτουργίας και οργάνωσης του Νηπιαγωγείου, στρατηγικές διαχείρισης και βέλτιστες πρακτικές», Δευτέρα 9/9/2024 που διοργάνωσε η Δ/νση Π.Ε Β΄Αθήνας

)Συμμετοχή στο επιμορφωτικό σεμινάριο που διοργανώθηκε   σε συνεργασία των Συμβούλων Εκπαίδευσης ΠΕ60, Β’ Αθήνας, Φωτεινής Αζναουρίδου και Π. Βασιλείου. με θέμα: «Αξιολόγηση Σχολικών Μονάδων: Σεμινάριο εξοικείωσης με τον σχεδιασμό εκπαιδευτικών ιστοσελίδων του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου», στις 23/9/2024.

)Συμμετοχή στο επιμορφωτικό σεμινάριο που διοργανώθηκε από την Σύμβουλο Εκπαίδευσης ΠΕ60, Β’ Αθήνας, Φωτεινή Αζναουρίδου με θέμα: «Ανάπτυξη βασικών ικανοτήτων – Τα εργαλεία σκέψης, στην αντίστοιχη υποδοχή της εργαλειοθήκης του Προγράμματος Σπουδών» στις 25/9/2024.

) Συμμετοχή στην εξ αποστάσεως  επιμορφωτική δράση που συνδιοργάνωσαν  οι Σύμβουλοι ΠΕ 60 της Α΄ Αθήνας και το Χαμόγελο του Παιδιού στις 30/9/2024 με θέμα: «Διαχείριση κρίσεων στη σχολική κοινότητα: Προετοιμάζοντας το σχολείο για να ανταπεξέλθει σε καταστάσεις κρίσης»

) Συμμετοχή στο διαδικτυακό σεμινάριο που διοργάνωσε το ΚΜΟΠ  τη Δευτέρα 7 Οκτωβρίου στις 15:30-17:00, με θέμα «Bάλε το κλίμα… σε τάξη» ,με σκοπό να εφοδιάσει τους εκπαιδευτικούς με τις απαραίτητες γνώσεις και εργαλεία για τα ακόλουθα θέματα:

• Αντιμετώπιση περιβαλλοντικών προκλήσεων
  • Προώθηση της περιβαλλοντικής ευαισθητοποίησης και της βιωσιμότητας
  • Δημιουργία αειφόρων σχολείων

) Συμμετοχή σε  ενδοσχολική επιμορφωτική συνάντηση που διοργάνωσε το 2ο Νηπιαγωγείο Καβαλαρίου ως  συντονιστής  δικτύου σχολείων από όλη την Ελλάδα,   με θέμα: “Προγραμματισμός & CodeWeek για μικρά παιδιά” , την Τρίτη 8 Οκτωβρίου 2024 και ώρες 6-8 . Εισηγητές του σεμιναρίου ήταν οι Πρεσβευτές Ελλάδος & Κύπρου Σταμάτης Παπαδάκης & Αλέξανδρος Κοφτερός, καθώς και οι Leading Teachers Ελλάδος & Κύπρου Μαρίνα Ζαχαρία & Ελισάβετ Αγαπίου.

)Συμμετοχή σε  επιμορφωτική συνάντηση  με θέμα :«Αειφόρο σχολείο, ιστορίες επιτυχίας από πιστοποιημένα Αειφόρα σχολεία» την  Τετάρτη 9 Οκτωβρίου 2024 και ώρα: 18.30-20.30  που διοργάνωσε ο Δ . Καλαϊτζίδης σχετικά με την διαδικασία πιστοποίησης σχολείων σχολικής χρονιάς 2024-25.