Ασφάλεια στο Διαδίκτυο 2024

Ενόψει της  παγκόσμιας ημέρας ασφαλούς διαδικτύου που γιορτάζεται στις 6 Φεβρουαρίου ασχοληθήκαμε με το διαδίκτυο.

Screenshot 2

Σερφάρω στο διαδίκτυο με ασφάλεια

Η αφίσα μας για την ασφάλεια στο διαδίκτυο

Εξηγήσαμε με πολύ απλό τρόπο τι είναι το διαδίκτυο,

Screenshot 5

…. και το ζωγραφίσαμε

Screenshot 13

Αναφέραμε ότι η σύνδεση μεταξύ των υπολογιστών γίνεται με καλώδια αλλά και με ραδιοκύματα. Ψάξαμε μέσα στο χώρο του σχολείου και εντοπίσαμε το ρούτερ.

Screenshot 14

Ο καθένας ξεχωριστά ανέλαβε να ψάξει στο σπίτι του και να βρει το ρούτερ, να το φωτογραφήσει και με την βοήθεια των γονέων του να στείλει την φωτογραφία με το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο στο σχολείο.

Screenshot 15

Αναφέραμε τις συσκευές που συνδέονται στο διαδίκτυο και τις χρωματίσαμε.

Screenshot 16

Προγραμματίσαμε την Beebot να επισκεφθεί τις ηλεκτρονικές συσκευές στο χαλάκι της.

Screenshot 17

Γνωρίσαμε τα μέρη του ηλεκτρονικού υπολογιστή  και συμπληρώσαμε ένα φύλλο εργασίας.

Screenshot 18

Screenshot 20

… και τι μας αρέσει να κάνουμε στο τάμπλετ

Screenshot 21

Είδαμε την παρουσίαση με τα γκρεμλινς που πετάγονται στην οθόνη την ώρα που είμαστε στο διαδίκτυο , παίξαμε  παιχνίδια με τις κάρτες και κάναμε το φύλλο εργασίας.

Screenshot 22

Screenshot 23

Παρακολουθήσαμε την ιστορία «Το τάμπλετ του Μπεν και ο σκύλος του ο Μπάντι » και μάθαμε τους κανόνες ασφάλειας στο διαδίκτυο.

Screenshot 24

Από την στοίβα με τις κάρτες συζήτησης, κάθε ένας από εμάς έπαιρνε   μια, την έδινε στην κυρία να την διαβάσει και προσπαθούσε να απαντήσει. Αν η απάντηση ήταν  η σωστή κρατούσε την κάρτα. Στο τέλος του παιχνιδιού μετρήσαμε πόσες κάρτες έχει ο καθένας.

Screenshot 25

Είδαμε ένα βίντεο για τα προσωπικά δεδομένα και συμπληρώσαμε το φύλλο εργασίας.

Screenshot 26

Ζωγραφίσαμε τα άτομα που εμπιστευόμαστε να μας βοηθήσουν όταν έχουμε πρόβλημα ενώ είμαστε στο διαδίκτυο.

Screenshot 27

Μάθαμε σε ποιες περιπτώσεις πρέπει να παίρνουμε την άδεια ενός ενήλικα  για να κάνουμε κάτι και σε ποιες όχι.

Screenshot 28

Screenshot 29

Παίξαμε φιδάκι με τους κανόνες του διαδικτύου.

Screenshot 30

Δημιουργήσαμε την αφίσα για την ασφάλεια στο διαδίκτυο

Screenshot 31

Διαβάσαμε το εκπαιδευτικό βιβλίο “Η Μεγάλη απόφαση του @Παπάκη” που πραγματεύεται τα συναισθήματα των παιδιών στο διαδίκτυο και πόσο εύκολα μπορεί κάτι το οποίο εμείς θεωρούμε αστείο τελικά να πληγώσει τους φίλους μας.

Screenshot 32

Μάθαμε ότι εάν περνάμε πολύ χρόνο  μπροστά στις οθόνες κάθε μέρα μπορεί να νιώθουμε  κουρασμένοι, να μας πονέσουν τα  μάτια,  ο αυχένας ή το κεφάλι ή να μην μπορούμε να κοιμηθούμε καλά.

Ζωγραφίσαμε πράγματα που μπορούμε να κάνουμε αντί να καθόμαστε μπροστά σε οθόνες.

Screenshot 33

Εξασκηθήκαμε στην τεχνική «Σταματώ, αναπνέω, τελειώνω» για να την εφαρμόζουμε κάθε φορά που είμαστε απρόθυμοι να κλείσουμε μια οθόνη.

Screenshot 34

Με χαρτοσακούλα φτιάξαμε τον σκύλο Μπάντι για να μας θυμίζει τους κανόνες ασφάλειας στο διαδίκτυο…

Screenshot 35

… και φωνάξαμε τους γονείς μας στο νηπιαγωγείο για να τους παρουσιάσουμε τι μάθαμε για την ασφάλεια στο διαδίκτυο.

Screenshot 36