Η ζωή και η ιστορία της ελιάς είναι συνυφασμένη με όλους μας, που ζούμε στη φωτεινή μας χώρα! Από τον καρπό και το λάδι της που νοστιμεύει τα πεντανόστιμα φαγητά μας, μέχρι το καντηλάκι που ανάβει και συνοδεύει τις προσευχές μας…Προσφέρει ίσκιο, οξυγόνο, τροφή και ομορφιά αιώνες τώρα, γερή, πλούσια, άφθονη, σχεδόν αθάνατη…Θελήσαμε στο σχολείο να διαβάσουμε για αυτήν, να δούμε πίνακες διάσημων ζωγράφων να την απεικονίζουν,να μάθουμε πώς εμπλέκεται στην ονομασία της πρωτεύουσας της χώρας μας, Αθήνας, να τη γευτούμε και να τη ζωγραφίσουμε. Μας έδωσε την ευκαιρία να γνωρίσουμε τον σπουδαίο Έλληνα ζωγράφο, Θεόφιλο και τους καταπληκτικούς πίνακες που φιλοτέχνησε, παρά τις δυσκολίες της ζωής του…Οι ζωγραφιές μας είναι εμπνευσμένες από τον πίνακά του με το λιομάζωμα…
Από την ιστορία της «μάχης» του Ποσειδώνα και της Αθηνάς…
Κάποιες εργασίες με ελίτσες…
Τέλος, ο καθένας ζωγραφίζει, γράφει και λέει ότι θυμάται και θέλει για το θέμα. Κι έτσι όλοι μαζί, συνθέτουμε ένα όμορφο σκηνικό…
Ευχαριστούμε, ελιά αγαπημένη!!!!!!!!!