Η Ειρήνη του Αριστοφάνη

Οκτ 202028

Με αφορμή την εθνική μας γιορτή, διαβάσαμε την Ειρήνη του Αριστοφάνη σε διασκευή της Σοφίας Ζαραμπούκα.

Είναι μια όμορφη αντιπολεμική ιστορία, η οποία ενθουσίασε τα παιδιά. Μιλήσαμε για τα αγαθά της Ειρήνης και τα δεινά του Πολέμου και  στο τέλος τους  ζητήθηκε να  ζωγραφίσουν την Ειρήνη και τον Πόλεμο.

Οκτώβριος 2020
« Σεπ   Νοέ »

1. 28/11/1925: Οι παιδαγωγοί Δημήτριος Γληνός και Αλέξανδρος Δελμούζος παύονται από τη Μαράσλειο Παιδαγωγική Ακαδημία, καθώς η διδασκαλία τους κρίθηκε εθνικά επιβλαβής. (Μαρασλειακά)