Εγγραφές μαθητών -μαθητριών για το σχολικό έτος 2021-2022

Με χαρά από 1 έως 20 Μαρτίου θα εγγράψουμε τους μαθητές και τις μαθήτριες μας για την επόμενη σχολική χρονιά

Kids holding Hands | Stick figures, Clip art, Kids clipart

Για τη σχολική χρονιά 2021-2022 στο Νηπιαγωγείο θα εγγραφούν:

• Νήπια που γεννήθηκαν το 2016
  • Προνήπια που γεννήθηκαν το 2017, τα προνήπια είναι πια υποχρεωτικό να φοιτήσουν στο Νηπιαγωγείο

Children Parents Computer Stock Illustrations, Images & Vectors |  Shutterstock

Οι εγγραφές γίνονται ηλεκτρονικά στη διεύθυνση :https://proti-eggrafi.services.gov.gr/

• Για την είσοδό σας στην εφαρμογή χρειάζεστε τους κωδικούς taxis
  • Ένα δημόσιο έγγραφο που να προκύπτει ρητά η διεύθυνση κατοικίας σας
  • Ελέγξτε εάν ανήκετε στο 5ο Νηπιαγωγείο Ελληνικού εδώ: Χωροταξικά όρια 5ου Νηπιαγωγείου Ελληνικού

5333 business woman free vector download | Public domain vectors

Επικοινωνία με Νηπιαγωγείο

• Τηλεφωνικά στο 2109612041
  • Ηλεκτρονικά : mail@5nip-ellin.att.sch.gr
  • Στο σχολείο θα πρέπει να προσκομίσετε 1) το Βιβλιάριο Υγείας, 2) το Ατομικό Δελτίο Υγείας του/της Μαθητή/τριας 3) Αν υπάρχει Γνωμάτευση από Κ.Ε.Σ.Υ ή δημόσιο Ιατροπαιδαγωγικό Κέντρο
  • Η προσκόμιση των εγγράφων θα γίνεται κατόπιν ραντεβού τηλεφωνικά ή ηλεκτρονικά
  • Ώρες επικοινωνίας : Καθημερινά από 1-20 Μαρτίου 11.30-13.30

Η Προϊσταμένη

Ελένη Μελιάδου

Ανακοίνωση

Κατόπιν ολοκλήρωσης της διαδικασίας των εγγραφών για το επόμενο διδακτικό έτος 2020-2021 σας ενημερώνουμε ότι στο νηπιαγωγείο μας θα φοιτήσουν όλα τα παιδιά των οποίων οι γονείς αιτήθηκαν την εγγραφή τους μέσω του ηλεκτρονικού συστήματος gov.gr. Όσοι γονείς δεν έχουν προσκομίσει το σύνολο των δικαιολογητικών που απαιτούνται για την ολοκλήρωση των εγγραφών παρακαλούνται να το κάνουν άμεσα μέχρι 30 Ιουνίου.

Καλό καλοκαίρι!

Η Προϊσταμένη

Χωλίδη Σοφία

Εγγραφές στο Νηπιαγωγείο για το σχολ. έτος 2020-2021

Η διαδικασία εγγραφής των νηπίων και προνηπίων για το σχολικό έτος 2020-2021, τα απαραίτητα δικαιολογητικά, οι οδηγίες εγγραφής και τα όρια της περιφέρειας του νηπιαγωγείου μπορούν να αναζητηθούν από τους ενδιαφερόμενους στους παρακάτω συνδέσμους:

Ανακοίνωση εγγραφών 2020-2021

ΑΔΥΜ

Οδηγίες Χρήσης Εφαρμογής για Κηδεμόνες V2

Ορια-σχολικης-περιφερειας

Η Προϊσταμένη του Νηπιαγωγείου

Χωλίδη Σοφία

Κούκλες από σπίτι – Βήμα 2ο

Τώρα ήρθε η ώρα να φτιάξεις κι εσύ τη δική σου κούκλα! Χρησιμοποίησε τα υλικά που είδες στο βίντεο ή άλλα που θέλεις εσύ και φτιάξε μία μοναδική κούκλα για συντροφιά!

«Κούκλες από… σπίτι»

«ΚΟΥΚΛΕΣ ΑΠΟ… ΣΠΙΤΙ»: Μικρές ηλιαχτίδες ενδυνάμωσης και φροντίδας μέσα από … το παράθυρο»
Δράση πρόληψης-Αγωγής Υγείας
Σχεδιάστηκε και δημιουργήθηκε από την Ιωάννα Μενδρινού (Υπεύθυνη Αγωγής Υγείας της Διεύθυνσης Π.Ε. Δ΄ Αθήνας) υπό την επιστημονική εποπτεία του Κέντρου Πρόληψης Γλυφάδας (Επιστημονικά Υπεύθυνη: Μελίνα Χαρατσίδου, Κλινική Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια) και τη συμβολή της κ. Π. Κερασοβίτη, Εκπαιδευτικού ΠΕ60 στο 3ο Νηπιαγωγείο Αργυρούπολης η οποία επιμελήθηκε και δημιούργησε το βίντεο της Δράσης.

Συνέχεια

Ευχές για τις άγιες μέρες του Πάσχα

Η Προϊσταμένη και ο Σύλλογος Διδασκόντων

του 5ου Νηπιαγωγείου Ελληνικού

εύχονται στους μαθητές και στις μαθήτριες του νηπιαγωγείου μας

και στις οικογένειές τους

Καλή Ανάσταση και Καλό Πάσχα

με υγεία, δύναμη και υπομονή αυτές τις ώρες δοκιμασίας

που περνάμε ως ανθρωπότητα.

Είθε το Άγιο Φως να φωτίσει τις καρδιές όλων μας!

logo-cyber-crime-division

Ενημερωτικό υλικό για ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο

Σας παραθέτουμε ενημερωτικά φυλλάδια της Διεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος του Υπουργείου Προστασίας του Πολίτη σχετικά με την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο.

Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

Στις 2 Απριλίου, ημέρα γενεθλίων του Χανς Κρίστιαν Άντερσεν, γιορτάζεται η Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου με σκοπό να τονώσει την αγάπη για το διάβασμα και να στρέψει την προσοχή στα παιδικά βιβλία.

Κάθε χρόνο ένα διαφορετικό εθνικό τμήμα της ΙΒΒΥ (International Board on Books for Young People) έχει την ευκαιρία να γίνει χορηγός της Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου. Επιλέγει ένα θέμα και καλεί ένα γνωστό συγγραφέα να γράψει ένα μήνυμα για όλα τα παιδιά του κόσμου και ένα γνωστό εικονογράφο να φιλοτεχνήσει μια αφίσα.

Η  αφίσα και το μήνυμα για το 2020 είναι τα ακόλουθα.

Και τώρα ας διαβάσουμε βιβλία στο Μικρό Αναγνώστη :