ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για την εισαγωγή σπουδαστών/τριών στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού (Α.Ε.Ν.) ακαδημαϊκού έτους 2021-2022

Συγγραφέας: ΡΗΓΑΣ ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΣ στις 15 Ιουνίου 2021

Για τους/τις υποψηφίους/ες  που ενδιαφέρονται να κάνουν αίτηση στο ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΝΑΥΤΙΚΟ θα πρέπει μέχρι 12/07/2021 να επισκεφτούν το σύνδεσμο https://eisaen.hcg.gr/login/ και να ακολουθήσουν τις οδηγίες  σύνδεσης και υποβολής  αιτήσεων.

Δείτε παρακάτω τη σχετική Προκήρυξη:

Προκήρυξη Εμπορικού Ναυτικού (ΑΕΝ)

Ψηφιακή Μέριμνα (ενημέρωση)

Συγγραφέας: ΡΗΓΑΣ ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΣ στις 11 Ιουνίου 2021

Έγγραφα για την ενημέρωση Γονέων & Κηδεμόνων του σχολείου μας:

Ψηφιακή Μέριμνα – Αφίσα

Ψηφιακή Μέριμνα – Κείμενο

ΔΙΕΝΕΡΓΕΙΑ ΣΕΛΦ ΤΕΣΤ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ 2020-2021

Συγγραφέας: ΡΗΓΑΣ ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΣ στις 7 Ιουνίου 2021

Τρόπος διεξαγωγής των Πανελλαδικών εξετάσεων 2021, γραπτών ή προφορικών και εφαρμογή του υποχρεωτικού μέτρου του διαγνωστικού
ελέγχου νόσησης (δωρεάν αυτοδιαγνωστικός έλεγχος) από τον κορωνοϊό COVID -19.

Δείτε το σχετικό έγγραφο:

ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ 2021

Κατηγορία Πανελλαδικές | Με ετικέτα: , , | Δε βρέθηκαν σχόλια »

Πρόγραμμα Εξετάσεων ΕΙΔΙΚΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ

Συγγραφέας: ΡΗΓΑΣ ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΣ στις 1 Ιουνίου 2021

Το πρόγραμμα των εξετάσεων των Ειδικών Μαθημάτων και των Μουσικών Μαθημάτων για
εισαγωγή των υποψηφίων σε Τμήματα και Σχολές της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης, για τα οποία
απαιτείται εξέταση σε αυτά μπορείτε να το δείτε στο παρακάτω έγγραφο:

Πρόγραμμα Ειδικών Μαθημάτων

Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | Δε βρέθηκαν σχόλια »

Ενημέρωση για υγειονομική εξέταση και πρακτική δοκιμασία (Αγωνίσματα) των υποψηφίων για τα Τ.Ε.Φ.Α.Α.

Συγγραφέας: ΡΗΓΑΣ ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΣ στις 1 Ιουνίου 2021

Σας ενημερώνουμε ότι η υγειονομική εξέταση και πρακτική δοκιμασία (Αγωνίσματα) των υποψηφίων για τα Τ.Ε.Φ.Α.Α., θα διεξαχθούν από την Πέμπτη 24 Ιουνίου 2021 μέχρι και την Τετάρτη 7  Ιουλίου 2021.

Δείτε στον παρακάτω σύνδεσμο το σχετικό  Δελτίο Τύπου:

Πρακτική Δοκιμασία ΤΕΦΑΑ

Οδηγίες – Πρόγραμμα ΤΕΦΑΑ (Μαγνησία)

Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | Δε βρέθηκαν σχόλια »

Γραμμές Παροχής Πληροφοριών για τις Πανελλαδικές Εξετάσεις και Ψυχολογικής Υποστήριξης

Συγγραφέας: ΡΗΓΑΣ ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΣ στις 24 Μαΐου 2021

Για την υποστήριξη των υποψηφίων καθώς και των Γονέων / Κηδεμόνων τους, λειτουργούν από την Παρασκευή 21/05/2021 οι παρακάτω τηλεφωνικές γραμμές:

• Γραμμή Παροχής Πληροφοριών για τις Πανελλαδικές Εξετάσεις, στο 2410539210,  που εδρεύει στην ΠΔΕ Λάρισας  (ώρες λειτουργίας 08:00 π.μ. – 08:00μ.μ.)
  • Γραμμή Ψυχολογικής Υποστήριξης,  στο 2421028018, που εδρεύει στο Κ.Ε.Σ.Υ. Μαγνησίας  (ώρες λειτουργίας 08:00 π.μ. – 08:00μ.μ.)

Κατηγορία Πανελλαδικές | Δε βρέθηκαν σχόλια »

Συγγραφέας: ΡΗΓΑΣ ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΣ στις 24 Μαΐου 2021

Σας γνωρίζουμε ότι αναρτήθηκε στο διαδίκτυο στην ιστοσελίδα του Πυροσβεστικού Σώματος:
www.fireservice.gr  η προκήρυξη διαγωνισμού για την εισαγωγή στις Σχολές Αξιωματικών και Πυροσβεστών της Πυροσβεστικής Ακαδημίας, για το ακαδημαϊκό έτος 2021-2022.

Οι υποψήφιοι θα πρέπει να ενημερωθούν από το διαδίκτυο σχετικά με τον τρόπο ηλεκτρονικής υποβολής της Αίτησης –
Υπεύθυνης Δήλωσης, τα δικαιολογητικά και τις ημερομηνίες υποβολής τους, τις προκαταρκτικές εξετάσεις και εν γένει για όλες τις διαδικασίες που αφορούν την ανωτέρω προκήρυξη. Στην ως άνω ιστοσελίδα θα υπάρχει ενημέρωση σχετική με θέματα της προκήρυξης.
Η ηλεκτρονική υποβολή της Αίτησης – Υπεύθυνης Δήλωσης στην ιστοσελίδα του Πυροσβεστικού Σώματος θα γίνεται από την
Πέμπτη 27-05-2021 έως και την Τετάρτη 02-06-2021 (συμπεριλαμβανομένου του Σαββατοκύριακου).

Μετά την ηλεκτρονική υποβολή της Αίτησης – Υπεύθυνης Δήλωσης οι υποψήφιοι μεταβαίνουν αυτοπροσώπως από την
Παρασκευή 28-05-2021 έως και την Πέμπτη 03-06-2021 και από ώρα 08:00 έως 16:00 (συμπεριλαμβανομένου του Σαββατοκύριακου), στις έδρες των Διοικήσεων Πυροσβεστικών Υπηρεσιών Νομών (ΔΙ.Π.Υ.Ν.) στην Επιτροπή Παραλαβής Δικαιολογητικών για τις λοιπές διαδικασίες που προβλέπονται στην προκήρυξη.

Προκήρυξη Πυροσβεστική

Προθεσμία Πυροσβστική

Erasmus corner 2019-2021

Συγγραφέας: ΡΗΓΑΣ ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΣ στις 20 Μαΐου 2021

Greetings from Greece (5th Lyceum of Volos)

Δημιουργός: rstathop, στις: 20-05-2021, διάρκεια: 00:01:08

Greetings from Greece in pandemic time.

Hello to all Erasmus partner schools!

We are very glad to upload here our short video .

It is created by our students during pandemic time .

They want to say hello and hope for a future meeting.

They want to continue to be creative and communicative .

Regards from Volos with love
5th Lyceum

Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | Δε βρέθηκαν σχόλια »

«Επιλέγω τις διαδρομές μου γιατί… Υπάρχει λόγος»

Συγγραφέας: ΡΗΓΑΣ ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΣ στις 20 Μαΐου 2021

Μετά από σχετική εισήγηση του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής (πράξη 24/06-05-2021 του Δ.Σ)  δημοσιεύουμε  το έντυπο για εφήβους στην περίοδο της πανδημίας COVID-19 με τίτλο «Επιλέγω τις διαδρομές μου γιατί… Υπάρχει λόγος», που εκπόνησε επιστημονική ομάδα του Εργαστηρίου Σχολικής Ψυχολογίας του Τμήματος Ψυχολογίας του ΕΚΠΑ υπό τη Διεύθυνση της Καθηγήτριας Σχολικής Ψυχολογίας κας Χρυσής Χατζηχρήστου.

Δείτε παρακάτω το έντυπο και  επιλέξτε….

Επιλέγω τις διαδρομές μου … γιατί υπάρχει λόγος.

Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | Δε βρέθηκαν σχόλια »

Εισαγωγή Ιδιωτών στις σχολές Αξιωματικών και Αστυφυλάκων με το Σύστημα των Πανελλαδικών Εξετάσεων

Συγγραφέας: ΡΗΓΑΣ ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΣ στις 20 Μαΐου 2021

Στον ιστότοπο της Ελληνικής Αστυνομίας (http://www.astynomia.gr) έχει αναρτηθεί η Προκήρυξη διαγωνισμού για την εισαγωγή ιδιωτών σπουδαστών στις Σχολές Αξιωματικών και Αστυφυλάκων της Ελληνικής Αστυνομίας με το σύστημα των ΠΑνελλαδικών Εξετάσεων.

Η προθεσμία για την υποβολή είναι μέχρι την 02.06.2021 ώρα: 15:00.

Μπορείτε να βρείτε τη σχετική προκήρυξη στον παρακάτω σύνδεσμο:

Προκήρυξη Αστυνομίας

Κατηγορία Πανελλαδικές | Με ετικέτα: , | Δε βρέθηκαν σχόλια »