Ενημέρωση από το κυνοκομείο Ρόδου

4 april Tην Τετάρτη 17 Απριλίου, επισκέφθηκε το σχολείο μας ο κ.Αρφαράς Κωνσταντίνος , κτηνίατρος του κυνοκομείου Ρόδου. Οι μαθητές των Α’, Β’, Δ’ και Ε’ τάξεων   συγκεντρώθηκαν στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου και εκεί ο  κ. Αρφαράς τους εξήγησε τους στόχους του κυνοκομείου. Μίλησε για τα εκατοντάδες αδέσποτα που φιλοξενούνται στο χώρο καθώς και για το φαγητό, τη φροντίδα και την αγάπη που τους προσφέρεται από τους εθελοντές. Ανέφερε στα παιδιά την αναγκαιότητα εμβολιασμού, στείρωσης και μερικές φορές ευθανασίας των ζώων και τους ενημέρωσε για τον τρόπο υιοθεσίας τους από οικογένειες. Οι μαθητές μας παρακολούθησαν με μεγάλη προσοχή και ενδιαφέρον την παρουσίαση δείχνοντας την ευαισθητοποίηση και ενσυναίσθησή τους απέναντι σε ότι αφορά την ευζωία των αδέσποτων και δεσποζόμενων ζώων. Τέλος, οι μαθητές του σχολείου μας συγκέντρωσαν διάφορα είδη τροφής για σκύλους και γάτες.  Η δράση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο Παγκόσμιας Ημέρας αδέσποτων Ζώων καθώς και στο πλαίσιο εργαστηρίων δεξιοτήτων.
Ευχαριστούμε ιδιαίτερα τους μαθητές μας και τους γονείς του σχολείου μας για την προσφορά τους σε αυτήν τη δράση.