Λογοτεχνική βραδιά: «Ακούω…διαβάζω…γράφω…τραγουδώ…αισθάνομαι…»

Β7α 1Την Τετάρτη 3 Απριλίου, στη Λέσχη Αξιωματικών, πραγματοποιήθηκε λογοτεχνική βραδιά με τίτλο: «Ακούω…διαβάζω…γράφω…τραγουδώ…αισθάνομαι…», που διοργάνωσε η Βενετόκλειος Βιβλιοθήκη του 5ου Δημοτικού Σχολείου Ρόδου, κορυφώνοντας τις δράσεις που πραγματοποιήθηκαν στις 1, 2, 3 Απριλίου στη βιβλιοθήκη του σχολείου για τους μαθητές.               Ομιλητές ήταν οι:

κ. Κόζα Χρυσάνθη (Διδάκτωρ του Πανεπιστημίου Αιγαίου σχετικά με τη διδασκαλία του παραμυθιού και πώς τα παιδιά γίνονται εγγράματοι αφηγητές),

κ. Γιασιράνη Ειρήνη (Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας, Εκπαιδεύτρια Συμβουλευτικής Γονέων),

κ. Ντέλλα Ειρήνη (Δασκάλα Δημιουργικής γραφής- Ραδιοφωνική Παραγωγός),

κ. Τσάπρα Κωνσταντίνα (Εκπαιδευτικός Φιλόλογος – Υποψήφια Διδάκτορας Παν.Αιγαίου)    κ. Κώτη Μαρία (Εκπαιδευτικός Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης – Μουσικός)

Σκοπός της βραδιάς ήταν να τονιστεί η σημασία των παραμυθιών, των μουσικών ιστοριών και της αφήγησης τους σε όλες τις ηλικίες. Ιστορίες που παρηγόρησαν, διασκέδασαν, επούλωσαν τραύματα, ψυχαγώγησαν στο παρελθόν. Πόσο σημαντική είναι η επανεμφάνιση τους σε σχολικές τάξεις και κυρίως μέσα στην οικογένεια!

Για τη διεκπεραίωση της ημερίδας θέλουμε να ευχαριστήσουμε για την υποστήριξη και τη συνδρομή τους :                                                              Τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων 5ου Δ.Σ. Ρόδου και Το ραδιόφωνο ΛΥΧΝΑΡΙ