Γιορτή 25ης Μαρτίου

α

Στην ιστορία των λαών είναι μερικές ημερομηνίες που μένουν χαραγμένες με χρυσά μεγάλα γράμματα. Μια τέτοια ημερομηνία στην ιστορία του Έθνους μας, του ελληνικού Έθνους, είναι η 25η Μαρτίου.

Διπλή γιορτή,  η 25η Μαρτίου. Γιορτάζει ο ελληνισμός. Γιορτάζει και ο χριστιανισμός. Είναι η επέτειος των δύο Χαίρε:

«Χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία» είπε ο Αρχάγγελος Γαβριήλ στην Παναγία, φέρνοντάς της το χαρμόσυνο μήνυμα πως θα γεννήσει τον Χριστό, τον Σωτήρα του κόσμου.

«Χαίρε, χαίρε Λευτεριά» βροντοφώναξαν και οι Έλληνες, φέρνοντας το χαρμόσυνο μήνυμα σε ολόκληρο τον ελληνισμό. Μήνυμα αγώνα ενάντια στον Τούρκο δυνάστη.

Το σχολείο μας τιμώντας την ιστορική επέτειο της 25ης Μαρτίου, παρουσίασε μια όμορφη γιορτή, που ετοίμασαν και παρουσίασαν οι μαθήτριες και οι μαθητές της ΣΤ’ τάξης, την Παρασκευή 22 Μαρτίου 2024.

Την προετοιμασία και τον συντονισμό της γιορτής είχαν οι εκπαιδευτικοί της ΣΤ’ τάξης, κ. Διακογεωργίου Δέσποινα και κ. Βλάχου Δήμητρα. Τη διδασκαλία και την επιμέλεια των τραγουδιών ανέλαβε η μουσικός κ.  Κώτη Μαίρη και την εκμάθηση των παραδοσιακών χορών ο γυμναστής κ. Μάγος  Κυριάκος.

1 4 2 4 3 3 4 4 5 4 6 4 7 2 8 2 9 2 10 2 11 1 12 1