ΓΙΟΡΤΗ 7ης ΜΑΡΤΙΟΥ

AΤο σχολείο μας θυμάται και γιορτάζει με τις μαθήτριες και τους μαθητές την ιστορική επέτειο της απελευθέρωσης, 76 χρόνια μετά.
Μια συγκινητική και όμορφη γιορτή για την Επέτειο της Ενσωμάτωσης της Δωδεκανήσου ετοίμασαν και παρουσίασαν οι μαθητές της Δ’ τάξης του σχολείου μας, την Τετάρτη 6 Μαρτίου 2024. Μέσα από το χρονικό της Ενσωμάτωσης, τις αφηγήσεις, τα τραγούδια, τα βίντεο και τα θεατρικά, μας μετέφεραν στο κλίμα εκείνης της εποχής.

Την προετοιμασία και τον συντονισμό της γιορτής είχαν οι εκπαιδευτικοί της Δ’ τάξης, Ευδοκία Ταράλλη και Κώστας Ζανεττούλλης. Τα παιδιά συντόνισε στα τραγούδια η μουσικός Μαίρη Κώτη και η εκμάθηση των παραδοσιακών χορών έγινε από τον γυμναστή Νεκτάριο Σοκολάκη.

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΑ!