COMENIUS

Τι είναι το πρόγραμμα Comenius…

ΓΕΝΙΚΟΙ ΣΤΟΧΟΙ ΚΑΙ ΔΟΜΗ

Γενικοί στόχοι της ενέργειας COMENIUS είναι η βελτίωση της ποιότητας της σχολικής εκπαίδευσης και η ενίσχυση της ευρωπαϊκής διάστασής της, ιδίως μέσω της ενθάρρυνσης της διακρατικής συνεργασίας μεταξύ σχολικών ιδρυμάτων και της συμβολής στη βελτίωση της επαγγελματικής εξέλιξης των εργαζομένων οι οποίοι εμπλέκονται άμεσα στον τομέα της σχολικής εκπαίδευσης, καθώς και η προαγωγή της εκμάθησης γλωσσών και της διαπολιτισμικής ευαισθητοποίησης.

Η ενέργεια COMENIUS συμβάλλει στη βελτίωση της ποιότητας της σχολικής εκπαίδευσης και στην ενίσχυση της ευρωπαϊκής διάστασής της μέσω:

• της προαγωγής της διακρατικής συνεργασίας και των ανταλλαγών μεταξύ σχολικών ιδρυμάτων και ιδρυμάτων κατάρτισης εκπαιδευτικών
  • της ενθάρρυνσης των καινοτομιών στις παιδαγωγικές μεθόδους και τα παιδαγωγικά υλικά
  • της προαγωγής της διακρατικής διάδοσης της ορθής πρακτικής και των καινοτομιών στον τομέα της διοίκησης σχολικών ιδρυμάτων
  • της ανάπτυξης και διάδοσης μεθόδων καταπολέμησης του εκπαιδευτικού αποκλεισμού και της σχολικής αποτυχίας, της προαγωγής της ενσωμάτωσης μαθητών με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες και της προαγωγής των ίσων ευκαιριών σε όλους τους εκπαιδευτικούς τομείς
  • της προαγωγής της χρήσης των τεχνολογιών της πληροφορίας και της επικοινωνίας στη σχολική εκπαίδευση και στην κατάρτιση του προσωπικού που απασχολείται στον εν λόγω εκπαιδευτικό τομέα.

Η ενέργεια COMENIUS συμβάλλει στην προαγωγή της εκμάθησης γλωσσών στο πλαίσιο της σχολικής εκπαίδευσης στην Ευρώπη μέσω διακρατικών μέτρων τα οποία αποσκοπούν:

• στη βελτίωση της ποιότητας της διδασκαλίας των ευρωπαϊκών γλωσσών ως ξένων γλωσσών
  • στη βελτίωση των παιδαγωγικών δεξιοτήτων των καθηγητών γλωσσών
  • στη βελτίωση των γλωσσικών δεξιοτήτων των καθηγητών των λιγότερο διαδεδομένων και λιγότερο διδασκόμενων γλωσσών
  • στην αύξηση του αριθμού των διδασκόμενων ξένων γλωσσών
  • στην παροχή κινήτρων σε όλους τους διδάσκοντες και διδασκόμενους προκειμένου να αυξήσουν τον αριθμό των ξένων γλωσσών που ομιλούν και να βελτιώσουν το επίπεδο στο οποίο τις ομιλούν.

Η ενέργεια COMENIUS συμβάλλει στην προαγωγή της διαπολιτισμικής ευαισθητοποίησης στη σχολική εκπαίδευση στην Ευρώπη μέσω διακρατικών δραστηριοτήτων οι οποίες αποσκοπούν:

• στην προαγωγή μεγαλύτερης ευαισθητοποίησης όσον αφορά τους διάφορους πολιτισμούς
  • στην ανάπτυξη πρωτοβουλιών διαπολιτισμικής εκπαίδευσης στον τομέα της σχολικής εκπαίδευσης
  • στη βελτίωση των δεξιοτήτων των διδασκόντων στο πεδίο της διαπολιτισμικής εκπαίδευσης
  • στην υποστήριξη της καταπολέμησης του ρατσισμού και της ξενοφοβίας
  • στη βελτίωση της εκπαίδευσης των παιδιών των διακινούμενων εργαζομένων, των εργαζομένων που ασκούν πλανόδια επαγγέλματα, των τσιγγάνων και των ταξιδιωτών.

Η ενέργεια COMENIUS υποδιαιρείται σε τρεις επιμέρους ενέργειες:

• COMENIUS 1: συμπράξεις σχολικών ιδρυμάτων
  • COMENIUS 2: κατάρτιση διδασκόντων και λοιπού εκπαιδευτικού προσωπικού σχολικών ιδρυμάτων
  • COMENIUS 3:  δημιουργία δικτύων.

Γιατί ονομάζεται έτσι

ΠΟΙΟΣ ΗΤΑΝ Ο Johann Amos Comenius (J.A.Comesky); Η επιλογή του ονόματος “COMENIUS” για αυτό το τμήμα του προγράμματος “SOCRATES” είναι μια ανάμνηση της πλούσιας Ευρωπαϊκής εκπαιδευτικής κληρονομιάς.Έναν αιώνα πριν το Διαφωτισμό, Comenius (1592-1670) γεννημένος στη σημερινή Δημοκρατία της Τσεχίας, ήταν ένας θεολόγος, φιλόσοφος και παιδαγωγός που πίστευε ότι ο άνθρωπος μπορούσε να εκμεταλλευτεί όλες του τις δυνατότητες και να οδηγηθεί σε μια αληθινά αρμονική ζωή. Υποστήριζε ότι η παιδεία είναι ο μόνος τρόπος ολοκλήρωσης του ανθρώπου και επίτευξης ενός αρμονικού βίου. Ήταν ένας από τους ιδρυτές της μοντέρνας εκπαίδευσης, αλλά έχοντας ζήσει κατά τη διάρκεια του Τριακονταετή Πολέμου (1618-1648), ο Comenius ήταν επίσης ένας κοσμοπολίτης με γενικά ενδιαφέροντα που πολεμούσε ασταμάτητα υπέρ των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, της ειρήνης μεταξύ των εθνών, κοινωνική ειρήνη.