Eνδοσχολικός συντονιστής

Στη σχολική μας μονάδα λειτούργησε και κατά το σχολικό έτος 2023-2024 ο θεσμός του ενδοσχολικού συντονιστή. Ο ενδοσχολικός συντονιστής στο Δημοτικό σχολείο λειτουργεί ως καταλύτης για την επίτευξη των εκπαιδευτικών στόχων, υποστηρίζοντας την ανάπτυξη και την ευημερία των μαθητών και των εκπαιδευτικών, και προάγοντας την ανοιχτή επικοινωνία και τη συνεργασία μέσα στη σχολική κοινότητα. Τα βασικά καθήκοντα ενός ενδοσχολικού συντονιστή είναι ο συντονισμός των εκπαιδευτικών προγραμμάτων (καταλληλότητα, προετοιμασία), η αξιολόγηση των μαθητών (ανάπτυξη και εφαρμογή δίκαιων και κατανοητών συστημάτων αξιολόγησης, πάντα σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς), η υποστήριξη των μαθητών (ακαδημαϊκή και συναισθηματική με ιδιαίτερη έμφαση στις Ευάλωτες Κοινωνικές Ομάδες), η επαγγελματική ανάπτυξη των εκπαιδευτικών (διοργάνωση επιμορφωτικών προγραμμάτων) και η οργάνωση σχολικών εκδηλώσεων και δραστηριοτήτων. Επιπλέον, δύναται να αναλάβει την επικοινωνία και συνεργασία με τους γονείς αλλά και την Κοινότητα με γνώμονα την προαγωγή θετικού σχολικού κλίματος ανάμεσα σε όλους τους εμπλεκόμενους (εκπαιδευτικοί- μαθητές-γονείς).

Η ενδοσχολική συντονίστρια
Γάκη Ευαγγελία