Μινωικός Πολιτισμός – Γ2

αρχική φώτο ΜΠ

Μελετώντας την εποχή του χαλκού, στο μάθημα της ιστορίας, και τους πολιτισμούς που αναπτύχθηκαν στον ελλαδικό χώρο την εποχή αυτή, οι μαθητές εξέφρασαν τον θαυμασμό τους για τον Μινωικό πολιτισμό και αποφασίσαμε να δημιουργήσουμε ένα μικρό μουσείο στην τάξη μας.

Με πηλό και αλατοζύμη δημιούργησαν: τον δίσκο της Φαιστού, αγγεία, ιερά σύμβολα, κοσμήματα και πινακίδες με Γραμμική Α΄, όπου και αποτέλεσαν τα εκθέματά τους. Συμπλήρωσαν τις λεζάντες και το μικρό τους μουσείο ήταν έτοιμο να υποδεχθεί μαθητές του σχολείου.

1 ΜΠ 2 ΜΠ 3 ΜΠ 4 ΜΠ 5 ΜΠ 6 ΜΠ 7 ΜΠ 8 ΜΠ 9 ΜΠ 10 ΜΠ 11 ΜΠ 12 ΜΠ 13 ΜΠ

Την πρόσκλησή μας με χαρά αποδέχτηκαν οι μαθητές του Ε2 και ξεναγήθηκαν στην έκθεσή μας από μαθητή που πήρε τον ρόλο του ξεναγού. Τους ευχαριστούμε για τις φιλοφρονήσεις τους που μας έκαναν να αισθανθούμε όμορφα και σπουδαίοι δημιουργοί!

14 ΜΠ 15 ΜΠ

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Βέρρου Αικατερίνη