Διδακτική επίσκεψη στο Γυμνάσιο Νικηφόρου με Λυκειακές Τάξεις (Ε’ & ΣΤ’)

Νικηφόρος 2

Η διδακτική επίσκεψη πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 27 Φεβρουαρίου 2024 στον αύλειο χώρο του Γυμνασίου Νικηφόρου, όπου βρίσκεται το υπαίθριο εργαστήριο πειραμάτων Φυσικής. Οι μαθητές και οι μαθήτριες των τάξεων Ε ΄ και ΣΤ ΄του σχολείου μας ξεναγήθηκαν από τους υπεύθυνους καθηγητές Φυσικής Δογραμματζίδη Μ. και Α. Καραγιαννίδης. Παρακολούθησαν το πώς λειτουργεί ένα ηλιακό ρολόι/πολικό/ισημερινού κ. ά., εντυπωσιάστηκαν από τις μηχανικές κατασκευές από μέταλλο και μάρμαρο, όπως μετατροπείς ενέργειας, μηχανισμοί πίεσης και βαρύτητας, αναπαραστάσεις εφευρέσεων του αρχαίου κόσμου, όπως η Ατμομηχανή του Ήρωνα κ. ά. Συμμετείχαν επίσης με διαδραστικό τρόπο σε διάφορα πειράματα σχετικά με τις δυνάμεις, το φως και τον ήχο.

Νικηφόρος 1 Νικηφόρος 3 Νικηφόρος 4

Τέλος, επισκέφτηκαν τον ειδικό θόλο, όπου φυλάσσεται το Ηλεκτρονικό Τηλεσκόπιο που διαθέτει το Γυμνάσιο Νικηφόρου, καθώς και τις φωτογραφικές λήψεις γαλαξιών και αστερισμών που κατά καιρούς ελήφθησαν με το τηλεσκόπιο αυτό. Ακολούθησε σύντομη συζήτηση με τον υπεύθυνο γύρω από ερωτήματα των παιδιών.

Νικηφόρος 5