● Εορτασμός Επετείου 25ης Μαρτίου 1821

ΠΕΜΠΤΗ 24 ΜΑΡΤΙΟΥ 2022

1. Την Πέμπτη 24 Μαρτίου 2022 θα γίνει >>> σχολική γιορτή κατά τμήμα και χωρίς την παρουσία γονέων και κηδεμόνων.
  2. Όλα τα παιδιά θα έρθουν χωρίς τσάντες στις 8.15
  3. Όλα τα παιδιά θα σχολάσουν στις 10.30. Το Ολοήμερο Τμήμα ΔΕΝ ΘΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ
  4. Ο σημαιοφόρος, οι παραστάτες και ο μαθητής που θα καταθέσει στεφάνι, θα έρθουν στη γιορτή με τη στολή παρέλασης διότι μετά τη γιορτή θα γίνει κατάθεση στεφάνου.
  5. Η Παρασκευή 25 Μαρτίου 2022 είναι Εθνική Αργία.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 25 ΜΑΡΤΙΟΥ 2022

1. Ο σημαιοφόρος θα πρέπει να βρίσκεται με ευθύνη των κηδεμόνων του και με στολή παρέλασης, την Παρασκευή το πρωί στις 10.00 στον Ι.Ν. Εισοδίων της Θεοτόκου (Μητρόπολη)
  2. Τα υπόλοιπα παιδιά των Δ’, Ε’ και ΣΤ’ τάξεων που συμμετέχουν στην παρέλαση, θα πρέπει να βρίσκονται (με ευθύνη των κηδεμόνων τους) την Παρασκευή το πρωί στις 11.30 και με στολή παρέλασης, μπροστά από τη βόρεια είσοδο του Διοικητηρίου.
  3. Όλα τα παιδιά θα πρέπει να φορούν τις προβλεπόμενες μάσκες τόσο κατά τη συγκέντρωση όσο και στην πλατεία, μετά την παρέλαση.
  4. Αφού τα παιδιά μπουν στην τελική παράταξη και στοιχηθούν, θα βγάλουν τις μάσκες και θα τις φυλάξουν είτε στην τσέπη τους είτε στο μανίκι τους.

ΣΤΟΛΗ ΠΑΡΕΛΑΣΗΣ

Η εμφάνιση των παιδιών στην παρέλαση θα πρέπει να είναι κατά το δυνατόν ομοιόμορφη και περιλαμβάνει:

stolh1
  • Για τα κορίτσια:
    • λευκό μακρυμάνικο πουκάμισο
    • σκούρη μπλε ή μαύρη φούστα
    • λευκό καλσόν
    • σκούρα μπλε ή μαύρα παπούτσια
    • φουλάρι και κονκάρδα που θα πάρουν από το σχολείο
  • Για τα αγόρια:
    • λευκό μακρυμάνικο πουκάμισο
    • μακρύ, σκούρο μπλε ή μαύρο παντελόνι
    • σκούρα μπλε ή μαύρα παπούτσια
    • γραβάτα και κονκάρδα που θα πάρουν από το σχολείο
stolh2

Λευκά γάντια φοράει μόνον ο/η σημαιοφόρος.