stripes_purple

• Απογευματινές ενημερωτικές συναντήσεις

Πρόσκληση Γονέων και Κηδεμόνων σε απογευματινές ενημερωτικές συναντήσεις με γενικό τίτλο:
 «Ελάτε να μιλήσουμε για μας και τα παιδιά μας»

• Το Κέντρο Εκπαιδευτικής και Συμβουλευτικής Υποστήριξης (Κ.Ε.Σ.Υ.),
  • Το Περιφερειακό Κέντρο Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού (ΠΕ.Κ.Ε.Σ.) Αν. Μακεδονίας & Θράκης, διά των Συντονιστών Εκπαιδευτικού Έργου (ΣΕΕ) κ.κ. Παναγιωτίδου Αναστασία, Ζήση Αντιγόνη, Καράογλου Γιώργο και Τοζακίδη Ανανία,
  • Το Κέντρο Πρόληψης Εξαρτήσεων και Προαγωγής Ψυχοκοινωνικής Υγείας Π.Ε. Δράμας «ΔΡΑΣΗ»,
  • Η Υπηρεσία Επιμελητών Ανηλίκων και Κοινωνικής Αρωγής και
  • Ο Σύλλογος Γονέων Παιδιών με Δυσλεξία και Μαθησιακές Δυσκολίες Δράμας,

π ρ ο σ κ α λ ο ύ ν

τους  γονείς και κηδεμόνες μαθητών και μαθητριών που φοιτούν σε σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης του Δήμου Δράμας, σε πέντε (5) εβδομαδιαίες απογευματινές ενημερωτικές συναντήσεις.

Όλες οι συναντήσεις θα υλοποιηθούν στον χώρο πολλαπλών χρήσεων του Δημαρχείου Δράμας (ισόγειο), κάθε Δευτέρα 17:30’ – 19:30’.

Το πρόγραμμα των συναντήσεων περιγράφεται ακολούθως:

α/α Θεματική Επιμορφωτές Ημ/νία
Η Αξία της Επικοινωνίας στην Οικογένεια

Σύντομη περιγραφή: Η επικοινωνία και η αξία της είναι πάντα σημαντική σε κάθε είδους σχέση. Στόχος αυτής της συνάντησης είναι η εστίαση στις καλές πρακτικές που διευκολύνουν την επικοινωνία μέσα στην οικογένεια, η σύνδεση των μελών της με αποθέματα και αξίες που την διευκολύνουν και την κάνουν αποτελεσματικότερη.

κ. Τζάφου Μάρθα Κοινωνική Λειτουργός &

κ. Βλάχος Κων/νος, Ψυχολόγος, Κέντρο Πρόληψης Εξαρτήσεων & Προαγωγής Ψυχοκοινωνικής Υγείας Π.Ε. Δράμας «ΔΡΑΣΗ»

04/11/19
Παρα-Μέληση: Ποιον μέλει και ποιον αφορά;

Σύντομη περιγραφή: Στόχος της ενημερωτικής συνάντησης θα είναι ο προβληματισμός των γονέων σε σχέση με την έλλειψη φροντίδας ή την υπερβολική φροντίδα που πιθανόν βιώνουν τα παιδιά μέσα στην οικογένεια.

κ. Ελευθερίου Μαρία, Επιμελήτρια Ανηλίκων Ψυχολόγος – Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

11/11/19
Μαθησιακές Δεξιότητες

Σύντομη περιγραφή: Οι Ειδικές Μαθησιακές Δυσκολίες (ΕΜΔ) συχνά συνοδεύονται από δυσλειτουργίες στο σχολείο και στο σπίτι. Σκοπός της συνάντησης είναι να ενημερωθούν οι συμμετέχοντες για τη φύση αυτών των δυσκολιών και να δημιουργηθεί ένα βιωματικό εργαστήρι για να μπουν στη θέση αυτού του μαθητή που σκέφτεται με πολύ διαφορετικό τρόπο.

κ. Αλβανόπουλος Γιώργος, Προϊστάμενος ΚΕΣΥ &

κ. Μίκικη Βάϊα, Πρόεδρος Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων Παιδιών με Μαθησιακές Δυσκολίες &

κ. Αγαθαγγελίδου Ευθυμία, υπεύθυνη ομάδας υποστήριξης εφήβων με ΕΜΔ.

18/11/19

Ουσιοεξάρτηση: Μύθος & Πραγματικότητα

Σύντομη περιγραφή: Η εξάρτηση είναι μέρος της ανθρώπινης φύσης, δεν είναι πρόβλημα από μόνη της. Γίνεται όμως πρόβλημα όταν εγκλωβίζει αντί να απελευθερώνει, όταν περιορίζει την  προσωπικότητα του     ατόμου.

Η ουσιοεξάρτηση είναι μία τέτοια μορφή εξάρτησης.

κ. Αγαθαγγελίδου Ευθυμία, Κοινωνιολόγος ψυχοθεραπεύτρια, Επιστημονικά Υπεύθυνη Κέντρο Πρόληψης Εξαρτήσεων & Προαγωγής Ψυχοκοινωνικής Υγείας Π.Ε. Δράμας «ΔΡΑΣΗ» &

κ. Συμεωνίδης Δημήτριος, Αστυνόμος Α΄ Προϊστάμενος Δίωξης Ναρκωτικών  του Τμήματος Ασφαλείας Δράμας

25/11/19

Ευαισθητοποίηση γονέων και εκπαιδευτικών στην ασφαλή  χρήση της τεχνολογίας

Σύντομη περιγραφή: Η Εξαρτητική συμπεριφορά-εθισμός και η πρόληψη των διαδικτυακών συµπεριφορών υψηλού κινδύνου, θα αποτελέσει αφορμή για μια ακόμη συνάντηση προβληματισμού & ενημέρωσης, µε έµφαση αυτή τη φορά στο δηµιουργικό διαδίκτυο.

κ. Τοζακίδης Ανανίας, Συντονιστής Εκπαιδευτικού Έργου (ΠΕ.Κ.Ε.Σ., ΑΜΘ) 02/12/19

Παρακαλούνται οι Διευθυντές και Διευθύντριες των Σχολείων του Δήμου Δράμας να ενημερώσουν στους γονείς των μαθητών και μαθητριών, καθώς και  τους Συλλόγους Γονέων και Κηδεμόνων.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να απευθύνεστε στο ΚΕΣΥ Δράμας (τηλ. 2521076511, 08.00’ – 14.00’).

Ο  Συντονιστής  του Προγράμματος

Γιώργος Αλβανόπουλος