Οι Απόκριες στο σχολείο μας

Οι Απόκριες είναι μία πολύ ευχάριστη περίοδος για τους/τις μαθητές/τριες του σχολείου μας. Στο διάστημα των Απόκρεων, τα παιδιά έμαθαν πολλά σχετικά με ήθη και έθιμα που πραγματοποιούνται σε περιοχές στην Ελλάδα και στο εξωτερικό. Τα ίδια ντύθηκαν με τις στολές τους, διασκέδασαν και χόρεψαν με την ψυχή τους. Την Τσινοπέμπτη, ο Σύλλογος γονέων και κηδεμόνων μας προσέφερε σουβλάκια και σαλάτες. Φάγαμε και έπειτα τραγουδήσαμε και χορέψαμε στην τάξη μας.

Τα παιδιά έμαθαν για το έθιμο που πραγματοποιείτα στη Νάουσα, “Γενίτσαροι και Μπούλες” και κατασκεύασαν τις αντίστοιχες μάσκες. Παρατήρησαν σε βίντεο που προβλήθηκαν τον τρόπο που προετοιμάζονται οι Γενίτσαροι, τον τρόπο που χαιρετιούνται, αλλά και που χορεύουν. Τέλος, ενεπλάκησαν σε θεατρικό παιχνίδι με το θέμα αυτό.

Στην συνέχεια, κατασκεύασαν αφρικανικές μάσκες με διάφορα σχέδια που έκοψαν τα ίδια, από χαρτόκουτο.

Τέλος, τα παιδιά του 4ου Νηπιαγωγείου Σκύδρας, συμμετείχαν στην παρέλαση του Καρναβαλιού του δήμου Σκύδρας με θέμα “Ζαχαροπλάστες και γλυκά”.

Παρακάτω, παρουσιάζεται σε ένα μικρό βιντεάκι η τάξης μας, όπως στολίστηκε τις Απόκριες!