4 Απριλίου – Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας

4 Απριλίου Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας 2
Στα πλαίσια του σχεδίου δράσης μας για την ομαλή μετάβαση από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό σχολείο γιορτάσαμε την Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας μαζί με τα παιδιά του 1ου Νηπιαγωγείου και της Α’ τάξης του 1ου Δημοτικού σχολείου. Όλοι μαζί συναντηθήκαμε στην πλατεία Μεσοχωρίου και κάναμε εκεί τις παρακάτω δράσεις:
  • Τα παιδιά των δύο νηπιαγωγείων παρουσίασαν τις αφίσες που έφτιαξαν για τα ζωάκια.
  • Τα παιδιά του 1ου Νηπιαγωγείου έφεραν μαζί τους ένα κουβαδάκι με νερό. Όλοι μαζί το τοποθετήσαμε σε ένα σημείο του πάρκου για να μπορούν τα αδέσποτα ζωάκια να πίνουν νερό.
  • Η κ. Κωνσταντίνα από την Α’ τάξη μας διηγήθηκε πως υιοθέτησε ένα αδέσποτο σκυλάκι και μερικά παιδιά είπαν τις δικές τους εμπειρίες.
  • Η κ. Μαριάννα από την Α’ τάξη μας διάβασε ένα παραμύθι για τα αδέσποτα ζωάκια

4 Απριλίου Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας 2