Μάι 20242
Ένα βιωματικό εργαστήρι πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας σε συνεργασία με το Λύκειο Ελληνίδων Παιανίας. Μέλη του ΛΕΠ μας επισκέφθηκαν φέροντας μαζί τους τη βαλίτσα της Παράδοσης  με ήθη, έθιμα, τοπική παράδοση και Πασχαλιά!Μαθητές και δασκάλες είδαν και άκουσαν τι αντιπροσωπεύει η τοπική, παραδοσιακή φορεσιά , από την ηλικία μέχρι και την κοινωνική θέση. Τα παιδιά του 4ου Νηπιαγωγείου είχαν την ευκαιρία να τη  δουν να  ζωντανεύει μπροστά τους , ν’αγγίξουν και να φορέσουν τμήματα της Αρβανίτικης ενδυμασίας.  Μίίλησαν και για το έθιμο του Λαζάρου, στο οποίο κάθε παιδί δημιούργησε το δικό του Λαζαράκι, ενώ στο τέλος είπαμε όλοι μαζί τα Κάλαντα του Λαζάρου, σε μια όμορφη στιγμή κατά την οποία το έθιμο βρίσκει τον δρόμο του στο σήμερα!
από κάτω από: ΔΡΑΣΕΙΣ -ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ-ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΕΣ ΟΜΙΛΙΕΣ-ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΕΣ ΜΕ ΦΟΡΕΙΣ| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Βιωματικό εργαστήρι: ” Ήθη, έθιμα, τοπική παράδοση και Πασχαλιά” με το Λύκειο Ελληνίδων Παιανίας.