Εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Οι 12 Θεοί του Ολύμπου”

Σήμερα, 17 Μαίου, οι μαθητές του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα Οι 12 Θεοί του Ολύμπου από την ομάδα Το μαγικό Πεφταστέρι. Κατα τη διάρκεια του προγράμματος τα παιδιά γνώρισαν τους 12 Θεούς του Ολύμπου και τα σύμβολά  τους βιωματικά με πολλά παιχνίδια. Βοήθησαν να λυθεί το μυστήριο των χαμένων εξαφανίσεων του κεραυνούτου Δία, της τρίαινας του Ποσειδώνα, του σφυριού του Ηφαίστου, της περικεφαλαίας της ΑΘηνάς, του παγονιού της Ήρας, οτου καθρέφτη της Αφροδίτης, των φτερωτών πέδιλων του Ερμή, της λύρας του Απόλλωνα, του τόξου της Άρτεμις, των σταχυων της Αφροδίτης, της ασπίδας του Άρη και της φωτιάς της Εστίας. Μέσω κινητικών και συνεργατικών παιχνίδιών, γρίφων και  παιχνίδι θησαυρού όλα τα παιδιά συμμετείχαν ενεργά και διασκέδασαν στο πρόγραμμα.

collage 3 collage 1