A shark in the sea!

Στο μάθημα των Αγγλικών τα παιδιά μίλησαν για τα ζώα που ζουν στη θάλασσα. Τραγούδησαν τραγούδια, έπαιξαν παιχνίδια και έφτιαξαν μια καλοκαιρινή ζωγραφιά με τον αγαπημένο τους shark.

collage 14

Η αυλή μας ομορφαίνει, η φιλία ζωντανεύει!

Στα πλαίσια του σχεδίου δράσης  για το σχολικό έτος 2023 – 2024“Η αυλή μας ομορφαίνει, η φιλία ζωντανεύει!” οι μαθητές και οι μαθήτριες του 4ου Νηπιαγωγείου Κορωπίου βοήθησαν στην διαμόρφωση της αυλής του σχολέίου μας. Πιο συγκεκριμένα ανέλαβαν ανα ομάδες με τη δική μας συνεισφορά  να δημιουργήσουν επιδαπέδια παιχνίδια, γωνιές δημιουργίας, το παγκάκι τηε φιλιας

Επίσκεψη του οδοντιάτρου

Σήμερα, Τετάρτη 29 Μαίου 2024, πραγματοποιήθηκε στο Νηπιαγωγείο μας επίσκεψη του οδοντιάτρου με στόχο τη διενέργεια προληπτικού οδοντιατρικού ελέγχου και την προαγωγή της στοματικής υγείας στους μαθητές και τις μαθήτριές μας. Τα νήπια και των δύο τμημάτων τον υποδέχτηκαν με μεγάλη χαρά κι ενθουσιασμό. Αφού συζήτησε μαζί τους στην παρεούλα διερευνώντας τις γνώσεις τους σχετικά

Let’s go to school!

Στο μάθημα των Αγγλικών τα παιδιά μίλησαν για τα μεταφορικά μέσα που χρησιμοποιούμε στην καθημερινή μας ζωή. Έπαιξαν και κατασκεύασαν το δικό τους school bus με τους ίδιους στη θέση του επιβάτη!

collage 4 » Διαβάστε όλο το άρθρο

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Οι 12 Θεοί του Ολύμπου”

Σήμερα, 17 Μαίου, οι μαθητές του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα Οι 12 Θεοί του Ολύμπου από την ομάδα Το μαγικό Πεφταστέρι. Κατα τη διάρκεια του προγράμματος τα παιδιά γνώρισαν τους 12 Θεούς του Ολύμπου και τα σύμβολά  τους βιωματικά με πολλά παιχνίδια. Βοήθησαν να λυθεί το μυστήριο των

» Διαβάστε όλο το άρθρο

The animals of the jungle

Στο μάθημα των Αγγλικών τα παιδιά μίλησαν για τα ζώα της ζούγκλας. Αφού τραγούδησαν και μιμήθηκαν τα άγρια ζώα που ζουν στην Αφρική έφτιαξαν μια διασκεδαστική κατασκευή – φίδι.

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Πασχαλινές κάρτες με ευχές για τους ασθενείς της “Γαλιλαίας”

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά οι μαθητές του σχολείου μας συμμετείχαν ενεργά στη δημιουργία καρτών για να ευχηθούν “Καλό Πάσχα” στους ασθενείς της Μονάδας Ανακουφιστικής Φροντίδας της Μητρόπολης Μεσογαίας και Λαυρεωτικής  “Γαλιλαία”. Κάποιοι από τους μαθητές ανέλαβαν να  δημιουργήσουν τις κάρτες ενώ κάποιοι άλλοι ανέλαβαν να γράψουν ευχές.

Let’s go for a picnic!

Στο μάθημα των Αγγλικών τα παιδιά ετοιμάστηκαν για πικνικ! Συζήτησαν τις πολλές διαφορετικές λιχουδιές που θα μπορούσαν να πάρουν μαζί τους και γέμισαν τα καλάθια τους με τα τρόφιμα που διάλεξαν!

collage 1 » Διαβάστε όλο το άρθρο

Εργαστήριο Δεξιοτήτων ¨Στα Μονοπάτια της Μυθολογίας. Δώδεκα ήταν οι Θεοί¨

Φροντίζω το Περιβάλλον

Παγκόσμια και Τοπική Πολιτιστική Κληρονομιά