Δημιουργία Βιβλικού Πάρκου στην Ι.Μονή Καλόπετρας

Στο Καζουλλειο Γυμνάσιο, πιστοί στις ιδέες μας και στη χρησιμότητα των βιωματικών δράσεων και της διαθεματικής προσέγγισης του εκάστοτε διδακτικού αντικειμένου, αλλά και του ανοίγματος του ελληνικού σχολείου στους θεσμούς και στη κοινωνία, δημιουργούμε το πρώτο βιβλικό πάρκο στην Ελλάδα.
Σε μια προσπάθεια να καταδειχθεί η διαχρονική αξία της Βίβλου , να προαχθεί η οικολογική συνείδηση αλλά και να γίνει ευρέως γνωστή η τοπική ιστορία, στην Ιερά Μονή Καλοπετρας φυτεύτηκαν τα πρώτα δέντρα και βότανα που αναγράφονται στη Βίβλο από μαθητές του 4ου Γυμνασίου.
Μια συντονισμένη και συλλογική προσπάθεια που έγινε με τη συνεργασία με του ΚΠΕ Πεταλούδων.
Το εγχείρημα μας αυτό, από τη πρώτη στιγμή, βρήκε στήριγμα τόσο από τις τοπικές αρχές όσο και από την ιδιωτική πρωτοβουλία.
Θερμές ευχαριστίες στον πρόεδρο της Μοναστηριακής Επιτροπής και Μητροπολίτη Ρόδου κ.κ Κύριλλο για την παραχώρηση του χώρου στο ιστορικό μοναστήρι της Καλοπετρας, τον κύριο Ιωάννη Αντωνά για τον προσωπικό μόχθο και και τα μαθήματα ιστορίας που παρέδωσε στους μαθητές,τον κύριο Δραμουντανη Μιχάλη , παραγωγό φυσικής καλλιέργειας βοτάνων για τη προσφορά φυτών και τεχνογνωσίας,τον κύριο Νίκο Ρένεση και το Φυτώριο της Περιφέρειας για τη προσφορά των δέντρων και τη κατάρτιση των παιδιών σε θέματα γεωπονίας, τους αιδεσιμωτατους Φιλόθεος Κάλφας και Μανώλης Σκλιβάκης για την αμέριστη και ποικιλόμορφη αρωγή τους.