1750-2000 Η ιστορία μέσα από πίνακες ζωγραφικής

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

«ΠΙΝΑΚΕΣ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑ, 1750-2000»

Σχολικό έτος: 2017-18

Υπεύθυνοι καθηγητές:

Αρτινού Ιωάννα και

Καλαντζής Γεώργιος

Το Πρόγραμμά μας υλοποιήθηκε στα πλαίσια του μαθήματος της Ιστορίας της Γ΄ τάξης. Θέμα μας, ο σχολιασμός της Ιστορίας μέσα από τη Ζωγραφική. Στο Πρόγραμμα συμμετείχαν μόνο μαθητές της Γ΄ τάξης. Εμείς οι 12 φτάσαμε ως το τέλος του κύκλου των μαθημάτων.

Μέσα από 7 Ρowerpoint που θεματικά αφορούσαν ιστορικά γεγονότα από τον 18ο έως τον 20ο αιώνα, γνωρίσαμε μια σειρά από πίνακες με έντονο αισθητικό, και ιστορικό ενδιαφέρον. Επιπλέον, είδαμε και υλικό από άλλες ιστορικές περιόδους, καθώς και  φιλμ, φωτογραφίες, χάρτες κ.λπ.

Πώς εργαστήκαμε: στην αρχή κάθε Ρowerpoint παρουσιαζόταν το ιστορικό πλαίσιο κάθε ενότητας. Στη συνέχεια, γινόταν ο σχολιασμός και η εκτίμηση των πινάκων κάθε ενότητας, από εμάς τους μαθητές. Η οπτική μας ήταν κυρίως ιστορική:

• η αφήγηση του γεγονότος ή του προσώπου
  • ο τρόπος απεικόνισής του
  • οι προβαλλόμενες στάσεις και αξίες
  • οι συγκρίσεις έργων μεταξύ τους

αποτέλεσαν βασικές πλευρές της επεξεργασίας του υλικού μας.

Το σύνολο του υλικού μας αναρτήθηκε στο Διαδίκτυο, στο πρόγραμμα Slideshare,  καθώς και στο πρόγραμμα Timetoast. Επίσης, έχουμε ξεκινήσει την ανάρτησή του, σε περισσότερο επεξεργασμένη μορφή στο πρόγραμμα Padlet.

Κατηγορίες: Δράσεις, Πολιτιστικά. Ετικέτες: , , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.