4 Απριλίου Πανελλήνια σχολική ημέρα φιλοζωίας

20240404 090530

Με αφόρμηση την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικής Φιλοζωίας το 4ο Δημοτικό Σχολείο Τρίπολης πραγματοποίησε ποικιλία δράσεων.

Στόχοι των δράσεων αποτελούν:

• Η ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών /-τριών για τη βιοποικιλότητα και τις διάφορες μορφές ζωής, με έμφαση στην ευημερία και στην καλλιέργεια της ευαισθησίας και της ενσυναίσθησης για κάθε ζωντανό ον.
  • Η αναγνώριση και ο σεβασμός των δικαιωμάτων των ζώων από τους/τις μαθητές/τριες μέσω της ενεργούς προάσπισής τους.
  • Η εμπλοκή των μαθητών /-τριών σε δραστηριότητες ανάληψης δράσεων και πρωτοβουλιών φιλοζωίας.

Ο Πολιτιστικός Φιλοζωικός Σύλλογος Τρίπολης πραγματοποίησε εκπαιδευτικό πρόγραμμα στους μαθητές της Στ’ Δημοτικού και του τμήματος Ένταξης. Η εκπαιδευτικός Β/θμιας κα. Δήμητρα Αλουπογιάννη μας παρουσίασε διαφάνειες σχετικές με τα ζωάκια και ακολούθησε παιχνίδι ερωτοαποκρίσεων.

IMG b27d5b9ac86d489801600a0bbdc27d8c V IMG e60598631f901cb000968dbb67fb3959 V

Οι μαθητές του Δ2 συμμετείχαν σε διαγωνισμό ζωγραφικής με θέμα τη φιλοζωία

Αγγελική Παπαπέτρου Δ΄ τάξη Γατσιοπούλου Μαρία Κοτρώνη Πηνελόπη Προκόπου Μαρίνα Σταυρόπουλος Άγγελος Δ΄ τάξη
Εράλντο Τσουλχάι Δ τάξη Ηλιάνα Καρνέζη Δ΄ τάξη
Θοδωρής Κιντής Δ΄ τάξη Παναγιώτης Κουραβέλος Δ΄ τάξη
Αλέξανδρος Παπαμανωλόπουλος Δ΄ τάξη Κοσμοπούλου Μαρία Δ΄ τάξη
Νικήτας Νικήτας Δαγρές Δ΄ τάξη Σοφία Βάγια Δ΄ τάξη

Οι μαθητές της Α’ τάξης έφτιαξαν κολάζ με εικόνες ζώων που υπάρχουν γύρω μας τις οποίες βρήκαν στο διαδίκτυο στο μάθημα της Πληροφορικής. Οι εικόνες εκτυπώθηκαν και οι μαθητές τις κόλλησαν σε ένα μεγάλο χαρτόνι.

20240207 130852 1