Αρχική » 2024

Αρχείο έτους 2024

Πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης Σχολείων Νότιας Κέρκυρας

Την Πέμπτη 23 Μαΐου 2024, πραγματοποιήθηκε το πρωτάθλημα καλαθοσφαίρισης στο οποίο συμμετείχαν τα εξής δημοτικά σχολεία: 1ο Κορισσίων, το 3ο Κορισσίων, το δημοτικό Αγίου Ματθαίου, το 1ο Λευκίμμης, το 2ο Λευκίμμης και το 4ο Λευκίμμης. Οι αγώνες πραγματοποιήθηκαν στο γήπεδο Νεοχωρίου “Πήγασος”. Να ευχαριστήσουμε θερμά το Φ.Α.ΣΧ. Α. Φυσικής Αγωγής Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Κέρκυρας κ. Ίσσαρη Σπύρο για τη διοργάνωση των αγώνων, το κέντρο υγείας Λευκίμμης για τον ιατρό Απόστολο Κοσκινά, τους εκπαιδευτικούς και τα παιδιά που συμμετείχαν και το fruit land για τα φρούτα που πρόσφερα στα παιδιά.

viber image 2024 05 23 20 46 29 963 viber image 2024 05 23 20 47 18 187 viber image 2024 05 23 20 48 13 952

Προβολή ταινίας “Ντάμπο το ελεφαντάκι”

Η προβολή της ταινίας πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της εσωτερικής αξιολόγησης, με σκοπό τη βελτίωση των σχέσεων μεταξύ μαθητών και μαθητριών. Μετά την προβολή ακολούθησε συζήτηση με τα παιδιά τονίζοντας τις ομοιότητες που έχουμε όλοι μεταξύ μας, παρά τις διαφορές.

ντάμπο 2 1 νταμπο 1 1

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο ελαιοτριβείο “ο Κυβερνήτης”

Την πεμπτη 14/3/2024 η Ε και ΣΤ τάξεις του σχολείου μας επισκέφτηκαν το ελαιοτριβείο «ο Κυβερνήτης» που βρίσκεται στον Άγιο Ματθαίο! Ακολούθησε σχετική ενημέρωση και ξενάγηση στον χώρου του ελαιουργείου καθώς επίσης και γευσιγνωσία του Λαδιού σε διάφορες μορφές του !

ελ 3 ελι 2 ελια 1

Αποκριάτικα Δρώμενα

Την Παρασκευή 15 Μαρτίου 2024, πραγματοποιήθηκαν στον προαύλιο χώρο του σχολείου μας αποκριάτικες εκδηλώσεις, σε συνεργασία με το σύλλογο γονέων. Τα παιδιά διασκέδασαν χορεύοντας και παίζοντας. Αυτό που τους ενθουσίασε περισσότερο ήταν οι διαγωνισμοί του καλύτερου χορευτή και της καλύτερης στολής, ενώ δεν έλειψαν και τα κεράσματα που ο σύλλογος ετοίμασε για τα παιδιά μας.

απ 3 απ 2 απόκριες 1

Οι Μύθοι του Αισώπου- Φιλαναγνωσία

Είχαμε την ευχαρίστηση να έχουμε ως καλεσμένη στο σχολείο μας την κα. Ντίτορα Μαρία, η οποία μας διάβασε ιστορίες από το βιβλίο της “Αισώπειοι Μύθοι”. Οι μαθητές όλων των τάξεων πέρασαν στην αίθουσα εκδηλώσεων, άκουσαν τους μύθους σε μορφή ποιήματος, αλληλεπίδρασαν με τη συγγραφέα και πραγματοποίησαν δραστηριότητες βασισμένες στις ιστορίες. Ήταν μια υπέροχη μέρα γεμάτη διδάγματα για όλους.

αισωπος 1 viber image 2024 02 29 19 31 51 798

ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΦΟΙΤΗΣΗΣ ΜΑΘΗΤΩΝ/-ΤΡΙΩΝ

Σας γνωρίζουμε ότι μπορείτε να βρείτε τον αριθμό μητρώου εγγραφής των μαθητών στο σχολείο μας, εκδίδοντας ηλεκτρονικά μια βεβαίωση φοίτησης μέσω του gov.gr.

Συγκεκριμένα, εάν αναζητήσετε στο gov.gr τη συγκεκριμένη λειτουργία και εκδώσετε τη βεβαίωση φοίτησης, μπορείτε να κατεβάσετε στη συσκευή σας το σχετικό έντυπο που περιέχει μέσα όλες τις απαραίτητες πληροφορίες. Αυτό το έντυπο μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε παντού, για κάθε νόμιμη χρήση.

Η ακριβής διεύθυνση όπου μπορείτε να μεταφορτώσετε τη βεβαίωση φοίτησης του παιδιού σας είναι η: https://www.gov.gr/upourgeia/upourgeio-paideias-kai-threskeumaton/paideias-kai-threskeumaton/attending-school

Εγγραφές στην Α΄ τάξη 2024-2025

Τουρνουά σκακιού

Σκακιστική πανδαισία στο 4ο Δημοτικό Λευκίμμης

Μαθαίνοντας Ξιφασκία

Σε συνεργασία με το 1ο Δημοτικό σχολείο Λευκίμμης Μελικίων, στο πλαίσιο της εσωτερικής αξιολόγησης, καλέσαμε το συνάδελφο και δάσκαλο ξιφασκίας, Δημήτρη, προκειμένου να μας παρουσιάσει, εξηγήσει και εκπαιδεύσει πάνω σε αυτό το ευγενές άθλημα. Τα παιδιά και των δύο σχολείων παρακολουθούσαν με αμείωτο ενδιαφέρον και επιθυμούσαν να δοκιμάσουν και τα ίδια.

ξιφ 1 ξιφ 2 ξιφ 3

Χριστουγεννιάτικο Bazaar

Στο πλαίσιο της εσωτερικής αξιολόγησης όλες οι τάξεις του Δημοτικού μας σχολείου κατασκεύασαν χριστουγεννιάτικα στολίδια και ημερολόγια. Την Τετάρτη 20 και την Πέμπτη 21 Δεκεμβρίου λειτούργησε στο σχολείο, τα απογεύματα, το χριστουγεννιάτικο Bazaar, το οποίο τίμησαν οι περισσότεροι κάτοικοι των γύρω χωριών. Θαύμασαν τη δουλειά των παιδιών, συζήτησαν με τους εκπαιδευτικούς που παρευρίσκονταν στο χώρο του σχολείου και όλοι έφυγαν χαρούμενοι. Τα χρήματα που συγκεντρώθηκαν διατέθηκαν για τον εξοπλισμό της σχολική βιβλιοθήκης, με βιβλία κατάλληλα για κάθε ηλικία.

bazaar 2 bazaar 3bazaar 5bazaar 1bazaar 4