Σεμινάριο εκπαιδευτικών

Με τη συμμετοχή όλων σχεδόν των εκπαιδευτικών μας πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 4 Οκτωβρίου, το σεμινάριο ενδοσχολικής επιμόρφωσης του σχολείου μας.

Με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον οι δάσκαλοι και οι εκπαιδευτικοί ειδικοτήτων παρακολούθησαν τις εισηγήσεις των δύο εισηγητών και συμμετείχαν σε βιωματική δράση με στόχο την καλύτερη προετοιμασία και οργάνωση των καινοτομιών του πειραματικού σχολείου μας.

Ανάλογες επιμορφωτικές πρωτοβουλίες ξεκινούν την επόμενη εβδομάδα από το Ινστιτούτο Επιμόρφωσης και το υπουργείο Παιδείας, για την ενημέρωση των εκπαιδευτικών στην πιλοτική εφαρμογή των νέων αναλυτικών προγραμμάτων στα πειραματικά σχολεία.

Στόχος όλων αυτών των πρωτοβουλιών είναι η βελτίωση της εκπαίδευσης των μαθητών/τριών μας και η δημιουργία ενός σύγχρονου, δημιουργικού σχολείου, που να ανταποκρίνεται στις ανάγκες τους.