Self Test 27 Μαρτίου 2022

Ενημέρωση της Δ/νσης ΠΕ Λάρισας.

Λόγω της αργίας της 25ης Μαρτίου το self test της Πέμπτης γίνεται την Κυριακή 27/3/2022. Στη συνέχεια θα ακολουθεί η κανονική διαδικασία δηλαδή θα πραγματοποιηθούν τα self test της Δευτέρας 28 Μαρτίου, της Πέμπτης 31 Μαρτίου κοκ.

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις, Σχολείο | Ετικέτες: , | Γράψτε σχόλιο

Εισαγωγή μαθητών στα Πρότυπα και Πειραματικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2022-2023

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις, Σχολείο | Ετικέτες: , , | Γράψτε σχόλιο

Επίδοση βαθμολογίας Β τριμήνου

Σας ενημερώνουμε ότι η επίδοση βαθμολογίας Β τριμήνου θα γίνει τη Δευτέρα 21 Μαρτίου 2022. Η βαθμολογία των μαθητών θα είναι σε εσώκλειστο φάκελο. Η ενημέρωση γονέων κηδεμόνων των τάξεων Α και Β, θα γίνει τηλεφωνικά την ίδια μέρα και ώρες 13:15-14:00 στο τηλέφωνο του σχολείου 2491025120.

ΑΓΓΕΛΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΣΩΤΗΡΙΟΣ

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις, Σχολείο | Ετικέτες: , | Γράψτε σχόλιο

Προσέλευση στο σχολείο την Πέμπτη 10 Μαρτίου 2022

Με απόφαση του δημάρχου Φαρσάλων κ. Μάκη Εσκίογλου, αύριο Πέμπτη 10 Μαρτίου σε όλα τα σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης της επαρχίας, η έναρξη των μαθημάτων θα γίνει στις 10 το πρωί, λόγω των χαμηλών θερμοκρασιών και του παγετού που αναμένεται να επικρατήσουν σύμφωνα με τις μετεωρολογικές προβλέψεις.

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις | Γράψτε σχόλιο

Προσέλευση μαθητών την Πέμπτη 03-03-2022

Με απόφαση του δημάρχου Φαρσάλων κ. Μάκη Εσκίογλου, αύριο Πέμπτη, 3 Μαρτίου 2022, όλοι οι μαθητές όλων των σχολικών βαθμίδων (Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ) του Δήμου Φαρσάλων θα προσέλθουν στα σχολεία για τα μαθήματά τους στις 9.30 π.μ λόγω των έκτακτων καιρικών συνθηκών και του παγετού για την αποφυγή προβλημάτων τις πρώτες πρωινές ώρες.

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις | Ετικέτες: | Γράψτε σχόλιο

Εγγραφές μαθητών Α’ τάξης σχολικό έτος 2022-2023

Σας ενημερώνουμε ότι οι εγγραφές των μαθητών της Α’ τάξης για το σχολικό έτος 2022-2023 θα πραγματοποιηθούν από 01 Μαρτίου 2022 έως 20 Μαρτίου 2022.

Κατά το σχολικό έτος 2022-2023 στην Α’ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές/τριες που γεννήθηκαν από 1-1-2016 έως και 31-12-2016.

Τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την εγγραφή στην Α’ τάξη του δημοτικού σχολείου είναι:

1. Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας. Για την εγγραφή των μαθητών στα δημοτικά σχολεία της χώρας δεν απαιτείται η προσκόμιση Πιστοποιητικού Γέννησης από τους γονείς, αλλά αναζητείται από τις σχολικές μονάδες μέσω του Πληροφοριακού Συστήματος myschool του ΥΠΑΙΘ.
  2. Επίδειξη του Βιβλιάριου Υγείας του παιδιού (ΒΥΠ), ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο θα αποδεικνύεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.
  3. Το ατομικό δελτίο υγείας μαθητή (ΑΔΥΜ)
  4. Αποδεικτικό στοιχείο στο οποίο διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή.
  5. Το πιστοποιητικό Φοίτησης Νηπιαγωγείου για την εγγραφή στο Δημοτικό. Το πιστοποιητικό φοίτησης στο νηπιαγωγείο εκδίδεται με τη λήξη της διδασκαλίας των μαθημάτων και διαβιβάζεται αυτεπάγγελτα από το νηπιαγωγείο στο δημοτικό σχολείο εγγραφής του μαθητή.

ΕΓΓΡΑΦΑ:

ΥΠΑΙΘ: Φ.6/18474/Δ1 / 18-02-2022   [«Εγγραφές μαθητών/τριών στα Δημοτικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2022-23»]

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ Α/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ Ν. ΛΑΡΙΣΑΣ: 2269/23-02-2022 [«Εγγραφές μαθητών/τριών στα Δημοτικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2022-23»]

Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή [ΑΔΥΜ]

ΑΙΤΗΣΗ & ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις, Σχολείο | Ετικέτες: , , | Γράψτε σχόλιο

Παγκόσμια ημέρα ασφαλούς πλοήγησης στο διαδίκτυο

saferinternet2022
Την Τρίτη 8/2/2022 οι μαθητές της Ε και Δ τάξης του σχολείου μας, παρακολούθησαν την διαδικτυακή εκδήλωση-ενημέρωση της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος για τους κινδύνους του διαδικτύου και τον τρόπο προστασίας των παιδιών.
Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια της Παγκόσμιας Ημέρας Ασφαλούς Πλοήγησης στο Διαδίκτυο.
Στην ενημέρωση αναπτύχθηκαν θέματα όπως : τα προσωπικά δεδομένα, ο διαδικτυακός εκφοβισμός, τα διαδικτυακά παιχνίδια, τα κινητά και γενικότερα για τους κανόνες ασφαλούς χρήσης και πλοήγησης στο διαδίκτυο.
Στο τέλος της ενημέρωσης δόθηκε χρόνος για ερωτήσεις από τους μικρούς μαθητές.
saferinternet2022 1 saferinternet2022 2
Κατηγορίες: Ανακοινώσεις, Εκδηλώσεις, Σχολείο, ΤΠΕ | Ετικέτες: , | Γράψτε σχόλιο

Εκπαιδευτικοί του 4ου Δ.Σχολείου Φαρσάλων στην Εσθονία

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις, Εκδηλώσεις, Σχολείο | Ετικέτες: , , | Γράψτε σχόλιο

Κοπή πρωτοχρονιάτικης πίτας μαθητών

sgkp2022 2

Την Παρασκευή 04 Φεβρουαρίου πραγματοποιήθηκε από το Σύλλογο Γονέων/Κηδεμόνων η κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας για τους μαθητές του σχολείου μας.

Τα κομμάτια ήταν ατομικά για κάθε μαθητή.

Η χαρά και η περιέργεια των μικρών μαθητών καθώς ξετύλιγαν το περιτύλιγμα ήταν απερίγραπτη. Ο ενθουσιασμός τους μεγάλος, ακόμη και αν δεν πέτυχαν το φλουρί.

Στους μαθητές που βρήκαν το φλουρί, το δώρο τους ήταν ένα βιβλίο.

Καλή χρονιά σε όλους.

Συλλογος Γονέων Κηδεμόνων 4ου ΔΣ Φαρσάλων

sgkp2022 3  sgkp2022 1

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις, Εκδηλώσεις, Σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων, Σχολείο | Ετικέτες: , , | Γράψτε σχόλιο

Κοπή πρωτοχρονιάτικης πίτας εκπαιδευτικών

pita2022dask

Έγινε και φέτος η κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας από τον σύλλογο διδασκόντων του 4ου Δημοτικού σχολείου και νηπιαγωγείου Φαρσάλων από τον διευθυντή του σχολείου Αγγελακόπουλο Σωτήριο.

Τυχεροί της χρονιάς αναδείχτηκαν οι δάσκαλοι: Αστάρα Κωνσταντία, Δημητρόπουλος Δημοσθένης, Χαμορούσος Ιωάννης.

Κατηγορίες: Εκδηλώσεις, Σύλλογος Διδασκόντων, Σχολείο | Ετικέτες: , | Γράψτε σχόλιο