Στο σχολείο μας για πρώτη χρονιά ξεκίνησαν μαθήματα εκπαιδευτικής ρομποτικής. Τα μαθήματα απευθύνονται σε μαθητές της Δ Τάξης και πραγματοποιούνται κάθε Δευτέρα και Τετάρτη 13:15-14:15,αφιλοκερδώς, από την εκπαιδευτικό ΠΕ 70 Καραγιαννάκη Ελευθερία-Γεωργία, που διδάσκει στο ΤΥ-ΙΙ του σχολείου μας.
Στόχος είναι η επαφή των μαθητών με τον οπτικό προγραμματισμό, την βιωματική-διερευνητική μάθηση προσεγγίζοντας θέματα φυσικής, μαθηματικών και τεχνολογίας.
Τα παιδιά εργάζονται σε ομάδες, παίρνουν αποφάσεις, μαθαίνουν να κατασκευάζουν και να προγραμματίζουν, ενισχύοντας παράλληλα την δημιουργικότητα και την φαντασία τους.
Η φετινή ομάδα “The Wallie’s” θα συμμετέχει στον διαγωνισμό First Lego League (FLL) που θα διεξαχθεί τέλη Μαΐου, με θέμα την ενέργεια.
Στα πλαίσια του διαγωνισμού, οι μαθητές μας κατασκεύασαν και προγραμμάτισαν ένα ηλεκτρικό αυτοκίνητο, προτείνοντας μια εναλλακτική λύση για την φόρτιση του αυτοκινήτου, εκμεταλλευόμενο την ηλεκτρική ενέργεια που παράγεται με την χρήση ανεμογεννήτριας.