Στα πλαίσια του προγράμματος e-twinning:”LET’S BE PENFRIENDS” , οι μαθητές των Δ1 & Δ2 τμημάτων του σχολείου μας αντάλλαξαν πασχαλινές κάρτες με τους Ισπανούς συμμαθητές τους. Η κατασκευή των ελληνικών καρτών έγινε από τις δασκάλες των τμημάτων (κα Λάγκα Ιωάννα -Δ1 και κα Νότα Καίτη -Δ2, υπό την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού των εικαστικών του σχολείου μας κας Λαγούδη Αλεξάνδρας. Ειρήσθω εν παρόδω, η κα Νότα Καίτη με τους μαθητές /τριές της (του Δ2 τμήματος) έφτιαξαν “Μαρτάκια” για τους Ισπανούς συμμαθητές τους, εξηγώντας τους σε γράμμα για το έθιμο αυτό των Ελλήνων -αλλά κι άλλων βαλκανικών λαών.(Οι Ισπανοί, ως Καθολικοί, άρχιζαν τις Πασχαλινές διακοπές τους από τα τέλη Μαρτίου).
Ρίξτε μια ματιά παρακάτω:
Α. ΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΠΑΣΧΑΛΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ
ΟΙ ΙΣΠΑΝΙΚΕΣ ΠΑΣΧΑΛΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ
ΦΤΙΑΧΝΟΝΤΑΣ ΜΑΡΤΑΚΙΑ (Δ2)
ΦΤΙΑΧΝΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΚΑΡΤΕΣ ΜΑΣ