E-twinning: “LET’S BE PENFRIENDS”- πασχαλινό e-book
Στα πλαίσια της εκπόνησης του e-twinning προγράμματος “LET’S BE PENFRIENDS”, οι μαθητές των Δ1 & Δ2 τμημάτων του σχολείου μας, υπό την καθοδήγηση του Δ/ντή κ. Λάμπρου Κων/νου, ετοίμασαν ένα ηλεκτρονικό βιβλίο (e-book) με θέμα τις ελληνικές παραδόσεις και τα έθιμα του Πάσχα της πατρίδας μας, προκειμένου να τα παρουσιάσουν στους Ισπανούς φίλους μας από το Golmés της Καταλονίας.
Μπορείτε να ρίξετε μια ματιά , ακολουθώντας τον παρακάτω σύνδεσμο:
ΤΜΗΜΑ Α1: Δράσεις για την ενδοσχολική βία
Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα κατά της σχολικής βίας, το Α1 του σχολείου μας συζήτησε για όσα πρέπει και δεν πρέπει να γίνονται στο σχολικό περιβάλλον προκειμένου να μην υπάρχουν φαινόμενα σχολικής βίας καθώς επίσης, πώς μπορούμε να αντιμετωπίσουμε τέτοια περιστατικά.
- Φτιάξαμε τρία πόστερ με όσα σκεφτήκαμε.
- Στη συνέχεια διαβάσαμε το βιβλίο ” Τα χέρια δεν χτυπάνε, τα χέρια αγαπάνε”.
- Ζωγραφίσαμε χεράκια, τα κολλήσαμε στα πόστερ κι υπογράψαμε όλοι πώς θα τηρούμε όλα όσα καταγράψαμε.
- Ακούσαμε και τραγουδήσαμε το τραγούδι “Χέρια σαν κι αυτά” του συγκροτήματος Λοκομόντο.