Αρχική » Δραστηριότητες » ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΕΡΜAΝΙΚΩΝ “GRUEN GOETHE”

13/8/1961: Οι αρχές της Ανατολικής Γερμανίας αρχίζουν να κατασκευάζουν το τείχος του Βερολίνου.
Το «τοίχος του αίσχους», όπως ονομάστηκε, θα διατηρηθεί έως τις 9 Νοεμβρίου του 1989, οπότε θα γκρεμιστεί κατά την ενοποίηση των δύο Γερμανιών.

Απρίλιος 2023

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΕΡΜAΝΙΚΩΝ “GRUEN GOETHE”

oikologia

Η ΣΤ΄ τάξη του  σχολείο μας, υπό την καθοδήγηση της κας Ολυμπίας Μπίρδα (εκπαιδευτικού ΠΕ 07) συμμετέχει στο πρόγραμμα GRUEN GOETHE του Ινστιτούτου Γκαίτε. Το πρόγραμμα έχει άμεση σχέση με την επαναχρησιμοποίηση υλικών , που υπό κανονικές συνθήκες θα πετούσαμε, και με τα οποία  θα μπορούσαμε να κάνουμε ένα πιο “πράσινο” , πιο βιώσιμο και αειφόρο περιβάλλον, στο οποίο τίποτα δεν πάει χαμένο και στο οποίο ελαχιστοποιείται η περιβαλλοντική επιβάρυνση από τα απορρίματα.

Ακολουθώντας τον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να δείτε το ebook που αφορά  στο  πρόγραμμα  βιωσιμότητας του  Gruen Goethe  που εκπονήθηκε από το 4ο Δημοτικό Σχολείο Ευκαρπίας.

GRUEN GOETHE