Τα Δ1 και Δ2 τμήματα του σχολείου μας φέτος εκπονούν ένα πρόγραμμα e-twinning με θέμα:”Let’s be penfriends”( ας γίνουμε φίλοι – δι΄αλληλογραφίας) σε συνεργασία με την Δ΄ τάξη από ένα δημοτικό σχολείο της Καταλονίας- Escola Francesc Arenes (Escola Francesc Arenes | Una escola, una família (xtec.cat)
Πρωταρχική δραστηριότητα του προγράμματος ήταν η διαδικτυακή γνωριμία των μαθητών των δύο σχολείων μέσω ενός padlet.Ακολούθως παραθέτουμε τι έγραψαν στην ιστοσελίδα τους οι Ισπανοί συμμαθητές μας:
The 4th graders meet penfriends from Greece
02/03/23
The students from 4th grade have started a new Etwinning project called “Let’s be penfriends” with other 4th graders from Thessaloniki (in Greece).
The first activity has been introducing ourselves to the Greek students by writing our descriptions on a website and include a photo of ourselves with numbers in order they can guess “who is who”. The students from Greece have done the same activity and you can see us in the following photos trying to know the name of each student in the photos.
ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ:
Οι μαθητές της 4ης τάξης έχουν ξεκινήσει ένα νέο έργο Etwinning που ονομάζεται «Ας γίνουμε φίλοι» με άλλα παιδιά της 4ης τάξης από τη Θεσσαλονίκη (στην Ελλάδα).
Η πρώτη δραστηριότητα ήταν να συστηθούμε στους Έλληνες μαθητές γράφοντας τις περιγραφές μας σε μια ιστοσελίδα και να συμπεριλάβουμε μια φωτογραφία μας με αριθμούς, ώστε να μπορούν να μαντέψουν «ποιος είναι ποιος». Οι μαθητές από την Ελλάδα έχουν κάνει την ίδια δραστηριότητα και μπορείτε να μας δείτε στις παρακάτω φωτογραφίες να προσπαθούμε να μάθουμε το όνομα του κάθε μαθητή στις φωτογραφίες