Αρχική » Δραστηριότητες » Πρόγραμμα e-Twinning : “A healthy world for a healthy living”

Απρίλιος 2023

Πρόγραμμα e-Twinning : “A healthy world for a healthy living”

bigstock Healthy Living sign with mount 94479899 1

Από τον Ιανουάριο 2023, οι μαθητές των τμημάτων Δ1 και ΣΤ συμμετέχουν σε ένα έργο eTwinning 6μηνης διάρκειας με τίτλο “A healthy world for a healthy living”. Το σχολείο με το οποίο συνεργάζονται είναι το Escola Josep Gras στην Καταλονία της Ισπανίας (https://agora.xtec.cat/ceipjosepgras/). Το θέμα αφορά στην υγιεινή διαβίωση (διατροφή, σωματική άσκηση) και πώς αυτή συνδέεται με την κλιματική αλλαγή και το ανθρακικό αποτύπωμα.

Αφού πραγματοποιήθηκαν προπαρασκευαστικές δραστηριότητες, όπως οι συστάσεις των μαθητών και η παρουσίαση των σχολείων, το πρώτο θέμα ήταν αυτό της Διατροφής. Πραγματοποιήθηκαν αρκετές δραστηριότητες. Οι μαθητές εργάστηκαν στην ολομέλεια, ανά δύο, σε ομάδες στην τάξη τους και τέλος, για το τελικό προϊόν, συνεργάστηκαν σε διακρατικές ομάδες. Πιο συγκεκριμένα, οι μαθητές κατάφεραν:

·       να ευαισθητοποιηθούν σε θέματα διατροφής

·       να εμπλουτίσουν το λεξιλόγιό τους σχετικά με τη διατροφή στα ελληνικά και τα αγγλικά και να το χρησιμοποιήσουν στην παραγωγή προφορικού και γραπτού λόγου

·       να ενισχύσουν τις ψηφιακές τους δεξιότητες, τη δημιουργικότητα και την κριτική τους σκέψη, και

·       να εργαστούν ομαδικά χρησιμοποιώντας ψηφιακά εργαλεία

Ως τελικό προϊόν, η Δ1 τάξη δημιούργησε ψηφιακά σουπλά με τα υγιεινά μενού μιας εβδομάδας, που στη συνέχεια εκτυπώθηκαν και πλαστικοποιήθηκαν για τον κάθε μαθητή.

placemats

Η ΣΤ τάξη δημιούργησε ένα ψηφιακό βιβλίο μαγειρικής. Το e-book περιέχει τα μενού μιας εβδομάδας και οι προτάσεις των μαθητών είναι ένας συνδυασμός υγιεινών και παραδοσιακών τροφών/φαγητών λαμβάνοντας υπόψη τους τη διατροφική πυραμίδα και τη Μεσογειακή διατροφή.

Μπορείτε να απολαύσετε το έργο κάνοντας κλικ σε αυτόν τον σύνδεσμο:

COOK BOOK