ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΄΄Ο ΚΥΚΛΟΣ ΤΟΥ ΜΕΤΑΞΙΟΥ΄΄

Οι μαθητές της Β΄ τάξης πραγματοποίησαν περιβαλλοντικό Πρόγραμμα το σχολικό έτος 2017-2018,από το Φεβροάριο έως το Μάρτιο. Σκοπός του ήταν να μάθουν οι μαθητές για τον΄΄ ΚΥΚΛΟ ΤΟΥ ΜΕΤΑΞΙΟΥ΄΄.Να  γνωρίσουν τη διαδρομή   της σηροτροφίας μέσα στο χρόνο.Να γνωρίσουν χώρους και εργαλεία που είναι δεμένα με την παράδοση .Να γνωρίσουν  την οικονομική και  πολιτιστική  προσφορά της  σηροτροφίας στην ανθρωπότητα.
Κατά τη διάρκεια του Περιβαλλοντικού Προγράμματος υλοποίηθηκαν οι εξής δραστηριότητες:Διδακτική επίσκεψη στο ΚΠΕ Σουφλίου, στο ΜΟΥΣΕΙΟ ΜΕΤΑΞΗΣ.Στο ΚΕΝΤΡΟ ΘΡΑΚΙΚΩΝ ΜΕΛΕΤΩΝ΄΄ΕΚΘΕΣΗ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΩΝ ΕΝΔΥΜΑΤΩΝ του Τοπαλίδη Γεωργίου.Εκτροφή Μεταξοσκόληκων στην τάξη.Συμμετοχή στην Παρουσίαση των Περιβαλλοντικών Προγραμμάτων στο ΜΟΥΣΕΙΟ ΦΥΣΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΑΛΕΞΠΟΛΗΣ.Παρουσίαση θεατρικού δρώμενου στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας,καθώς και στη σχολική κοινότητα .Δημιουργία τραγουδιού Παπαμιχαήλ Δήμητρα Μελοποίηση Δημητριάδου Μαρία.Συντονίστρια του Προγράμματος Παπαμιχαήλ Δήμητρα.