ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

Στα πλαίσια της ετήσιας παρουσίασης σχολικών Προγραμμάτων και δραστηριοτήτων με τη λήξη του διδακτικού έτους , Ο ΚΥΚΛΟΣ ΤΟΥ ΜΕΤΑΞΙΟΥ παρουσιάστηκε στις 13-6-2018 στο Αμφιθέατρο του Δήμου Διδυμοτείχου.

Ο μεταξοσκώληκας πήρε σάρκα και οστά και μίλησε μέσα από τη φωνή των παιδιών για μια ακόμα φορά με τη γλώσσα της ποίησης για τον κύκλο της ζωής του, για τον κύκλο του μεταξιού από τα παλιά μέχρι σήμερα, για τους ΔΡΟΜΟΥΣ ΤΟΥ ΜΕΤΑΞΙΟΥ φτάνοντας στο δικό μας ΔΡΟΜΟ ΤΟΥ ΜΕΤΑΞΙΟΥ, το Σουφλί ,το Διδυμότειχο.

Έφερε χαμόγελα και χαρά στα πρόσωπα των παιδιών, καθώς και μηνύματα αισιοδοξίας για την αειφόρο ανάπτυξη της σηροτροφίας .

Ο μεταξοσκώληκας μίλησε μέσα από την ποίηση ,το χορό ,το τραγούδι, την εικόνα. Δραματοποιήθηκε από τους μικρούς μαθητές, η οποίοι παρουσίασαν τον «ΚΥΚΛΟ ΤΟΥ ΜΕΤΑΞΙΟΥ» ως θεατρικό δρώμενο , αποτυπώνοντας ο καθένας ξεχωριστά τα στάδια ανάπτυξής του μεταξοσκώληκα, την ιστορική εξέλιξη της σηροτροφίας, της μεταξουργίας.