Ημερήσια εκπαιδευτική εκδρομή!

Την Τετάρτη 22 Μαΐου, το σχολείο μας πραγματοποίησε την ετήσια ημερήσια εκπαιδευτική εκδρομή, στην οποία συμμετείχαν οι μαθητές των Δ’, Ε’ και ΣΤ’  τάξεων, με συνοδούς τον Διευθυντή του σχολείου και τους/τις εκπαιδευτικούς των αντίστοιχων τμημάτων των τάξεων.

Ο πρώτος σταθμός της επίσκεψης ήταν το Αρχαιολογικό Μουσείο Νικόπολης, όπου οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν τα εκθέματα από την αρχαία Νικόπολη και την αρχαία Αμβρακία. Οι εκπαιδευτικοί εξήγησαν λεπτομερώς την ιστορική σημασία των εκθεμάτων, ενώ οι μαθητές εντυπωσιάστηκαν από τον πλούτο και την ποικιλία των αρχαιολογικών ευρημάτων.

Ο επόμενος σταθμός ήταν το ιστορικό Ζάλογγο, όπου οι αντοχές τόσο των εκπαιδευτικών όσο και των μαθητών δοκιμάστηκαν καθώς ανέβαιναν τον λόφο. Η επίσκεψη στο Ζάλογγο ξύπνησε στη μνήμη όλων ηρωικές στιγμές του παρελθόντος, προσφέροντας μια βαθιά συναισθηματική εμπειρία που ενίσχυσε την κατανόηση της εθνικής ιστορίας.

Η επίσκεψη συνεχίστηκε στο Νεκρομαντείο του Αχέροντα, ένα σημαντικό αρχαιολογικό μνημείο που εντυπωσίασε τους μαθητές με τη μυστηριώδη ατμόσφαιρά του και τις ιστορίες που το συνοδεύουν. Μετά την ανάπαυση και το μεσημεριανό φαγητό στις όχθες του Αχέροντα, τελευταίος σταθμός ήταν η γραφική Πάργα, όπου οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί είχαν την ευκαιρία να χαλαρώσουν και να απολαύσουν τη φυσική ομορφιά της περιοχής.

Η διδακτική αυτή επίσκεψη συνδύασε ιδανικά τη μάθηση με την ψυχαγωγία, προσφέροντας πολύτιμες εμπειρίες στους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς!

εικόνα Viber 2024 05 23 13 30 54 686εικόνα Viber 2024 05 23 13 30 54 512

εικόνα Viber 2024 05 23 13 30 54 439