Ηλεκτρικό κύκλωμα με πορτοκάλια

Ηλεκτρικό κύκλωμα 5         Ηλεκτρικό κύκλωμα 1             Ηλεκτρικό κύκλωμα 2

Ηλεκτρικό κύκλωμα 4         Ηλεκτρικό κύκλωμα 3

Την Πέμπτη, 27 Απριλίου 2023, επισκέφθηκε το Σχολείο μας η κ. Αγγελική Νικολού, ΠΕ86 και μας βοήθησε να παίξουμε. Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε΄ τάξης του Σχολείου μας δημιούργησαν ένα ηλεκτρικό κύκλωμα χρησιμοποιώντας το σώμα τους και μερικά πορτοκάλια.

Αναλυτικότερα, έχοντας διδαχθεί από την ενότητα Ηλεκτρισμός ότι τα υλικά που επιτρέπουν τη ροή ηλεκτρικού ρεύματος λέγονται αγωγοί, ενώ αυτά που δεν επιτρέπουν τη ροή ηλεκτρικού ρεύματος λέγονται μονωτές, οι μαθητές και οι μαθήτριες ανέφεραν ότι το ανθρώπινο σώμα είναι αγωγός, καθώς αποτελείται στο μεγαλύτερο ποσοστό από νερό, το οποίο είναι επίσης αγωγός του ηλεκτρικού ρεύματος. Επιπλέον, τα φρούτα περιέχουν νερό, βιταμίνες και μεταλλικά στοιχεία και επομένως επιτρέπουν τη ροή ηλεκτρικού ρεύματος και μάλιστα ευκολότερα, καθώς περιέχουν οξέα και κάλιο, όπως π.χ. τα πορτοκάλια.

Οι μαθητές/τριες δημιούργησαν ηλεκτρικά κυκλώματα χρησιμοποιώντας το micro:bit, το οποίο συνέδεσαν με δύο (2) μπαταρίες ΑΑΑ, τέσσερα (4) καλώδια με κροκοδειλάκια (αγωγοί), πορτοκάλια και το σώμα τους. Το micro:bit διαθέτει 3 ακροδέκτες (Ρ0, Ρ1 & Ρ2) που μπορούν να χρησιμοποιηθούν με τον ακροδέκτη GND (Ground – γείωση) για τη δημιουργία κυκλωμάτων. Στη συνέχεια, ακολουθώντας οδηγίες, κρατούσαν το πορτοκάλι που ήταν συνδεδεμένο με τη γείωση και ακουμπούσαν διαδοχικά τα άλλα πορτοκάλια και αναπαράγονταν διαφορετικές νότες, δημιουργώντας ένα fruit keyboard.

Τέλος, μέτρησαν τη φιλία τους, δημιουργώντας τις αλυσίδες φιλίας, φτιάχνοντας ηλεκτρικά κυκλώματα με τον/τη φίλο/φίλη τους.