Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου διοργανώνεται κάθε χρόνο από το δίκτυο Insafe/INHOPE με την υποστήριξη της Κομισιόν, με σκοπό να προωθήσει την ασφαλή και θετική χρήση της ψηφιακής τεχνολογίας. Χρόνο εορτασμού :η δεύτερη μέρα της δεύτερης εβδομάδας του δεύτερου μήνα!(περισσότερες πληροφορίες https://www.saferinternetday.org/)

Έτσι η 9η Φεβρουαρίου 2021 αφιερώθηκε σε δράσεις σχετικές με το ασφαλές διαδίκτυο και με στόχο οι μαθητές να κατανοήσουν τι σημαίνει σωστή και δημιουργική ψηφιακή συμπεριφορά, αλλά και πως μπορούν να αντιμετωπίσουν διαδικτυακά προβλήματα και να προστατέψουν τον εαυτό τους.

Ενδεικτικές δράσεις:

Σλόγκαν των μαθητών του προγράμματος

Ένας μαθητής από κάθε χώρα ζωγράφισε με το δικό του τρόπο μια λέξη και τα έργα όλων μαζί δημιούργησαν ένα μήνυμα για την ασφαλή περιήγηση στο διαδίκτυο.

Δημιουργήσαμε από κοινού με τους εταίρους μας ένα βίντεο που περιείχε καλές πρακτικές χρήσης διαδικτύου. Το παρακολουθήσαμε όλοι μαζί και εκφράσαμε απόψεις και προβληματισμούς που αποτέλεσαν το έναυσμα για έναν εποικοδομητικό διάλογο.