Αρχική » Άρθρα και κείμενα » Ο Γύρος του κόσμου σε 80 ημέρες – κριτική βιβλίου

Ο Γύρος του κόσμου σε 80 ημέρες – κριτική βιβλίου

Ο Φιλέας Φογκ, εξαιτίας της υπερηφάνειάς του, στοιχηματίζει όλη του την περιουσία πως μπορεί να κάνει το γύρο του κόσμου μέσα σε 80 ημέρες. Έτσι ξεκινάει ένα ταξίδι, με τον πιστό του υπηρέτη Πασπαρτού, που του επιφυλάσσει αρκετές περιπέτειες. Κινούμενος με όλα τα μεταφορικά μέσα της εποχής (σιδηρόδρομο, ατμόπλοιο ακόμα και με ελέφαντα) διασχίζει όλο τον κόσμο παρακολουθούμενος, χωρίς να το ξέρει, από τον επιθεωρητή Φιξ. Επιστρέφοντας στην πατρίδα του ανακαλύπτει πως είχε φτάσει μια μέρα μετά τη διορία που προέβλεπε το στοίχημα με τα μέλη της λέσχης του Λονδίνου.

Είδος: Μυθιστόρημα

Συγγραφέας:Ιούλιος Βερν

Μεταφραστής: Παναγιώτης Αναγνωστόπουλος

Τόπος: Λονδίνο

Χρόνος: Οκτώβριος έως Δεκέμβριος

Ήρωες: Φιλέας Φογκ, Πασπαρτού (υπηρέτης του), επιθεωρητής Φιξ, πριγκίπισσα Αούντα

Αφηγητής: τριτοπρόσωπος, παντογνώστης

Τρόποι αφήγησης: Αφήγηση, περιγραφή, διάλογος, μονόλογος, σχόλια

Κριτική: Πολύ καλό.

Η κριτική γράφτηκε από τον μαθητή της Β τάξης Φώτη Κολοβό υπό την καθοδήγηση της φιλολόγου του  κ. Δημοπούλου.