Σχέδιο Δράσης

Το σχέδιο δράσης που εκπονεί η σχολική μονάδα κατά τα οριζόμενα στο άρθρο 33 του ν.4692/2020 :

ΘΕΜΑ: «Σύνταξη ετήσιου σχεδίου δράσης για την εφαρμογή των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων»

ΠΡΑΞΗ:       3η   / 11/9/2023

Σήμερα, στις 11/9/2023 ημέρα ΔΕΥΤΕΡΑ και ώρα εκτός διδακτικού και εντός εργασιακού ωραρίου συνήλθε στο Γραφείο του 41ου Νηπιαγωγείου Ηρακλείου σε συνεδρίαση, ο Σύλλογος Διδασκόντων του Νηπιαγωγείου, αποτελούμενος από τα παρακάτω μέλη:

1. ΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΥ ΑΝΝΑ (Προϊσταμένη) ως Πρόεδρος ΠΕ 60
2. ΠΑΠΑΜΑΤΘΑΙΑΚΗ ΕΛΕΝΗ ως μέλος ΠΕ 60

Με την έναρξη της συνεδρίασης και αφού διαπιστώθηκε η εκ του νόμου απαιτούμενη απαρτία, η Προϊσταμένη (ή Διευθύντρια)  του Νηπιαγωγείου εισηγείται τα παρακάτω θέματα της ημερήσιας διάταξης:

Θέμα :    Εργαστήρια Δεξιοτήτων για το σχολικό έτος 2023-2024

Η Προϊσταμένη της σχολικής μονάδας έχοντας υπόψη:

• Υ.Α. 94236/ΓΔ4/29-07-2021
  • Έγγραφο 103235/ΓΔ4/24-8-2021 του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων με θέμα «Πλαίσιο Προγράμματος Σπουδών για τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων όλων των τύπων σχολικών μονάδων, Νηπιαγωγείων, Δημοτικών και των Γυμνασίων»

Εισηγείται στον  Σύλλογο Διδασκόντων σχετικά με:

Την σύνταξη του ετήσιου σχεδίου δράσης της σχολικής μονάδας για την εφαρμογή των  «Εργαστηρίων δεξιοτήτων» στο Νηπιαγωγείο.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων αφού άκουσε την εισήγηση της Προϊσταμένης ( ή της Διευθύντριας) και μετά από διαλογική συζήτηση:

Αποφασίζει ομόφωνα (ή κατά πλειοψηφία):

Τμήμα 1:  ΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΥ ΑΝΝΑ

Ημέρα: ΔΕΥΤΕΡΑ, ΤΕΤΑΡΤΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

Ώρα: 9:15-10:00

Τμήμα 2:  ΠΑΠΑΜΑΤΘΑΙΑΚΗ ΕΛΕΝΗ

Ημέρα: ΔΕΥΤΕΡΑ, ΤΕΤΑΡΤΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

Ώρα: 9:15-10:00

• Θεματικός κύκλος «Ζω καλύτερα – Ευ Ζην»

Υποθεματική 1: ΥΓΕΙΑ: Διατροφή-Αυτομέριμνα-Οδική Ασφάλεια

Υποθεματική 2: Ψυχική και Συναισθηματική Υγεία-Πρόληψη

Υποθεματική 3: Γνωρίζω το σώμα μου – Σεξουαλική διαπαιδαγώγηση

TMHMA 1 & 2: ΥΓΕΙΑ: Διατροφή.

Τίτλος: «Ρούλης ο Τροφούλης και η περιπέτεια στον κόσμο της υγιεινής διατροφής».

• Θεματικός κύκλος «Φροντίζω το Περιβάλλον»

Υποθεματική 1. Οικολογία – Παγκόσμια και τοπική Φυσική κληρονομιά

Υποθεματική 2: Κλιματική αλλαγή – Φυσικές Καταστροφές – Πολιτική προστασία

Υποθεματική 3: Παγκόσμια και τοπική Πολιτιστική κληρονομιά

TMHMA 1 & 2: Οικολογία

Τίτλος: «Ανακυκλοήρωες».

• Θεματικός κύκλος «Ενδιαφέρομαι και ενεργώ – Κοινωνική Συναίσθηση και Ευθύνη»

Υποθεματική 1: Ανθρώπινα δικαιώματα.

Υποθεματική 2: Εθελοντισμός, διαμεσολάβηση

Υποθεματική 3: Συμπερίληψη: Αλληλοσεβασμός, διαφορετικότητα

TMHMA 1 & 2: Εθελοντισμός.

Τίτλος:  «Το παν είναι να θέλεις».

• Θεματικός κύκλος «Δημιουργώ και καινοτομώ – Δημιουργική σκέψη και πρωτοβουλία»

Υποθεματική1: STEM/Εκπαιδευτική Ρομποτική

Υποθεματική 2: Επιχειρηματικότητα – Αγωγή Σταδιοδρομίας – Γνωριμία με επαγγέλματα

TMHMA 1 & 2: STEM.

Τίτλος: «Η ιστορία της γραφής»

Ο προβλεπόμενος χρόνος υλοποίησης διαμορφώνεται ως εξής:

1.Ζω Καλύτερα-

Ευ Ζην

2.Φροντίζω το

Περιβάλλον

3.Ενδιαφέρομαι & Ενεργώ 4.Δημιουργώ και Καινοτομώ
 Τμήμα 1 & 2 Φεβρουάριος-Μάρτιος Απρίλιος-Μάιος Οκτώβριος-Νοέμβριος Δεκέμβριος-Ιανουάριος

Σε κάθε Θεματική Ενότητα πρόκειται να αναπτυχθούν συνεργασίες και δράσεις με φορείς, ειδικούς, με τη Σύμβουλο Εκπαίδευσης και με γονείς που θα προάγουν τους εκπαιδευτικούς στόχους των Εργαστηρίων.

Επιμορφώσεις : Ενδοσχολικές και διασχολικές επιμορφώσεις από ειδικούς επιστήμονες της τοπικής και ευρύτερης κοινότητας.

Δημοσιοποίηση: Ανάρτηση στο ιστολόγιο  της σχολικής μονάδας, στα συστεγαζόμενα σχολεία, στους γονείς των μαθητών, ομάδες εθελοντών.
Τελικά προϊόντα: Αφίσες, εκθέσεις έργων των μαθητών.

Το Σχέδιο Δράσης Σχολικής Μονάδας που έχει ήδη συνταχθεί θα υλοποιείται σύμφωνα με τις ανάγκες των παιδιών.

Μετά το πέρας των εργαστηρίων θα ακολουθήσει αξιολόγηση/αποτίμηση των δράσεων και σχετικός αναστοχασμός.

Το πρακτικό αυτό αφού γράφτηκε, διαβάστηκε μεγαλόφωνα και υπογράφεται ως εξής:

Η Προϊσταμένη

ΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΥ ΑΝΝΑ